Samospráva

Mesto chce čistiace vozidlo: Na jeho kúpu žiada nenávratný finančný príspevok

Mesto Zlaté Moravce sa uchádza o dotáciu, ktorá by poslúžila na nákup nového čistiaceho vozidla určeného pre naše cesty.

Ilustračný obrázok k článku Mesto chce čistiace vozidlo: Na jeho kúpu žiada nenávratný finančný príspevok
Zdroj: TASR

Poslanci schválili návrh na predloženie žiadosti o dotáciu z Environmentálneho fondu pre rok 2020 na 8. zasadnutí mestského zastupiteľstva. Predmetom žiadosti je dotácia určená na nákup komunálneho vozidla určeného na umývanie plôch a komunikácií.

Celkové oprávnené výdavky projektu sú 211 500 eur. Maximálna výška dotácie, ktorú žiadateľ môže získať je 200-tisíc eur. Ak bude mesto úspešné, zvyšné náklady projektu uhradí v rámci povinného spolufinancovania zo svojho vlastného rozpočtu.

Čistiace vozidlo, ktoré sa v prípade schválenia žiadosti zakúpi bude mať všestranné využitie. Jeho hlavnou funkciou bude vysokotlakové umývanie ciest.

„Vozidlo bude vybavené vysokotlakovou umývacou lištou komunikácií a plôch, ktorá umožní veľmi efektívne vysokotlakové umývanie s pracovným tlakom umývacej vody až 50 bar a regulovateľným prietokom v rozmedzí 0–240 l/min. Vozidlo bude vybavené aj ručnou aplikačnou puškou na manuálne vysokotlakové umývanie nedostupných častí plôch a komunikácií,“ uviedol magistrát.

Okrem toho bude možné aj nízkotlakové čistenie a kropenie ciest a taktiež aj tvorba vodnej hmly pre znižovanie prašnosti v meste a tvorbu mikroklímy počas horúcich letných dní.

Ďalšou z užitočných funkcií vozidla bude možnosť polievania zelene a zelených plôch v meste.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM