Kultúra Rôzne

Maškrtníci si prídu na svoje: V Zlatých Moravciach sa uskutoční Slivkobranie

Tradíciu varenia slivkového lekváru, ktorá sa pomaly vytráca z našich domácností, oživí Mestské múzeum v Zlatých Moravciach. Prečítajte si podrobnosti.

Ilustračný obrázok k článku Maškrtníci si prídu na svoje: V Zlatých Moravciach sa uskutoční Slivkobranie
Zdroj: TASR

Tradičné Slivkobranie zažijeme v Zlatých Moravciach aj tento rok. V utorok, 11. septembra 2018 o 10.00 hod. navarí tradičný slivkový lekvár Mestské múzeum v Zlatých Moravciach v spolupráci s OZ Babička zo Zlatých Moraviec na nádvorí Migazziovského kaštieľa, ktorý bude spojený i s jeho ochutnávkou.

Kvalitný a chutný slivkový lekvár nie je jednoduché pripraviť. V súčasnosti sa na jeho prípravu používajú všetky druhy sliviek pozberané zo stromu, ale i popadané na zem. V minulosti to však tak nebolo. Na jeho prípravu sa používali len slivky, z ktorých sa dala ľahko vylúpnuť kôstka. Nikdy sa nepoužívali tie, ktoré spadli na zem prirodzeným spôsobom.

Okolo stromu sa rozprestierali plachty, do ktorých sa plody zo stromu striasli. Po vykôstkovaní sa vložili do medeného kotla a uviedli sa do varu. Miešali sa drevenými varechami, alebo krídlovými miešadlami. Lekvár sa varil približne 10 – 12 hodín a nepridával sa do neho cukor ako dnes. Po uvarení sa dával do hlinených, drevených, alebo slamených nádob, ktoré sa zakryli plátennou handrou a obviazali sa motúzom. Dnes je tento spôsob uskladnenia nahradený sklenenými pohármi s viečkom.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM