Richard Pročka Kultúra

Leva zachraňuje samosprávny kraj

Po tom, ako sa veľkovozokanský lev nedočkal financií z projektu „Poklady môjho srdca“, zachraňuje situáciu štedré NSK. Starostka neskrýva radosť. Za obnovu sochy bojuje už dlho.

Zastav sa, pútnik! A čítaj

Tak stojí napísané na tomto pamätníku. Na kamennom podstavci sedí veľký bronzový lev z roku 1896. Je jediným monumentálnym pamätníkom svojho druhu na celom území Slovenska.

„Na tomto poli padli v jeden deň z jednej rodiny štyria nepremožiteľní hrdinovia: Ladislav – gróf Esterházi, večný majiteľ hradu Fraknó, radca Cisársko-kráľovskej vznešenej komory a hlavný veliteľ pevnosti v Pápe. František Esterházi, hlavný veliteľ pevnosti v Ďarmotách. Tomáš Esterházi, zástupca veliteľa Levického hradu. Gašpar Esterházi, rytier Zlatej ostrohy," informuje pamätník stojaci neďaleko obce. Esterháziovci ním nahradili starší pamätník v podobe obelisku z roku 1743.

Dôvod, prečo sa na poli za dedinou tento pamätních nachádza je najmä pre mladých neznámy, hoci leva poznajú a neraz sa k nemu zájdu prejsť. Je spomienkou na veľké víťazstvo nad Turkami z roku 1652.

Starostka obce Veľké Vozokany Justína Pálková si myslí, že „táto kultúrna pamiatka je pre obec veľmi vzácnym a zaujímavým dedičstvom. Zároveň ma však veľmi teší, keď počujem z úst občanov okolitých obcí vetu: „Veď lev je aj náš.“

Zlyhal projekt, pomáha NSK

„V lani sme išli do projektu nadácie VUB, tam sa nám to nepodarilo, pretože tam boli zapojené aj väčšie mestá. Boli sme nakoniec tretí. Aj keď sme neboli úspešní, aspoň sme zviditeľnili nášho leva,“ hovorí hrdo starostka. Projekt vtedy vyhrala tá socha, ktorej dali ľudia najviac hlasov.

„Už vtedy som sa rozhodla, že budem žiadať peniaze tam, kde sa dá, čiže z NSK a som veľmi vďačná, že nás takto podporili,“ vysvetľuje spokojne. Nitriansky samosprávny kraj na tento rok vyčlenil zo svojho rozpočtu na záchranu leva 2.800 eur.

Na pamätníku sa už rozpadá podstavec, nápisy sú nečitateľné a aj samotný lev je zanesený množstvom nečistôt. Rozpočet celkovej rekonštrukcie vyčíslil sochár približne na 6.000 eur. Ako nám vysvetlila starostka Pálková, je preto treba veľmi rozumne zvážiť, ktoré úkony sú pre záchranu leva najdôležitejšie.

„Aj keď to nestačí na celú rekonštrukciu, dúfam, že z týchto peňazí budeme môcť urobiť základnú údržbu pomníka a dotvoriť trochu aj okolie. Upraviť cestu a osadiť lavičky, aby sa tam dalo oddychovať, keď tam niekto príde,“ dodala na záver.

vozokansky_lev2
10
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM