Kristína Striešková Rôzne

Krízový scenár v nemocnici: Hrozí ďalšia redukcia lôžok?

Aký scenár čaká zlatomoravskú mestskú nemocnicu v prípade, že s ňou poisťovne od júla neuzatvoria také zmluvy, ktoré plne pokryjú navýšenie platov sestier a lekárov? Michal Grujbár pripustil krízový scenár, nemocnica bude musieť zredukovať lôžka.

Mestská nemocnica v Zlatých Moravciach v tomto čase funguje zo svojej finančnej rezervy. Podľa slov jej povereného riaditeľa Michala Grujbára, rezervu sa podarilo dať dokopy aj preto, lebo sa šetrí. „Napríklad podarilo sa znížiť náklady na energie a okrem toho poisťovne zaplatili nedoplatky z minulého roka.“ Na rezerve má nemocnica vydržať až do septembra, kedy sa očakáva vyšší príjem od poisťovní, ktorý má pokryť nedávne zvýšenie platov lekárov a zdravotných sestier. Pre mestskú nemocnicu to ale znamená minutie všetkých rezerv.

Nemocnica ako príspevková organizácia v tomto roku získala od mesta príspevok vo výške 274 tisíc eur. V pravidelných mesačných splátkach to predstavuje sumu 22 833 eur. Príspevok slúži len na dofinancovanie platov zamestnancov nemocnice. Nepočíta s nákupom nového prístrojového vybavenia.

Prostriedky pre nemocnicu sú ešte vo hviezdach[/si­ze][/color]

Ministerka zdravotníctva prisľúbila pre nemocnice uvoľniť k 1. júlu z rezervy štátneho rozpočtu 50 miliónov eur. Uvoľnené financie predstavujú mesačne 3,8 milióna eur, posunuté budú cez poisťovne. „To, akým kľúčom budú delené medzi jednotlivé nemocnice, zatiaľ určené nie je,“ povedal pred poslancami na poslednom rokovaní zastupiteľstva Grujbár.

Asociácia nemocníc rokuje so zdravotnými poisťovňami práve v týchto dňoch aj o tom, ako budú delené a navýšené platby. „V prípade, že by neboli platby navýšené, tak sa budeme musieť na to pozrieť ekonomicky. To znamená, že sa budú musieť nie zrušiť ale zdecimovať tie oddelenia, ktoré sú stratové. V podstate sa jedná o lôžkové oddelenia.“ Podľa slov Grujbára toto je ale najkrízovejší scenár, s ktorým nikto nepočíta.

Pred časom sa ale nepočítalo ani so zatvorením oddelenia ležiacich a dlhodobo chorých (LDCH). Stalo sa to potichu, zmienka o tom nebola ani v mestskej tlači. Magistrát na naše otázky k tejto téme dodnes nereagoval.

Michal Grujbár poslancov uistil, že: „Čo sa týka finančného cash flow všetko beží tak ako doteraz.“ Zdôraznil, že nemocnica má zaplatené všetky pohľadávky a nemá žiadne dlhy. Pre nemocnicu je najdôležitejšie predĺženie zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, ktorá je v súčasnosti platná do júna 2012.

Anna Mondočková

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM