Peter Klimant Správy

Krízová situácia v Olichove: Kraj prišiel o dotáciu, škody chce vymáhať od stavebnej firmy

Nitriansky samosprávny kraj nebude môcť využiť nenávratný finančný príspevok, ktorý ešte v roku 2010 získal na rekonštrukciu Domova sociálnych služieb Olichov v okrese Zlaté Moravce. Rozhodli o tom poslanci. Dôvodom sú nezhody so stavebnou firmou, ktorá mala domov opraviť.

Ilustračný obrázok k článku Krízová situácia v Olichove: Kraj prišiel o dotáciu, škody chce vymáhať od stavebnej firmy
Foto: Rastislav Búgel

Krajskí poslanci rozhodli, že kraj odstúpi od zmluvy, na základe ktorej mu bola dotácia z fondov Európskej únie poskytnutá. Dôvodom pre takýto krok boli nezhody s firmou Euro-Building, ktorá vyhrala verejné obstarávanie na opravu domova. Podľa slov riaditeľa Úradu NSK Dušana Guťana si spoločnosť prevzala stavenisko, na ktorom vykonala iba búracie práce a ďalej v rekonštrukcii nepokračovala.

Ako uviedol, firma svoj krok odôvodnila tým, že jej kraj dlhuje peniaze za predchádzajúcu rekonštrukciu strednej školy v Šuranoch a pokračovať v prácach bude až po uhradení dlžnej sumy. Podľa Guťana za omeškanie platby kraj nemohol a firma na takéto konanie nemala právny nárok. „NSK nakoniec pohľadávku zaplatil, ale Euro-Building aj tak v prácach nepokračoval,“ uviedol.

Krízová situácia

V Olichove tak vznikla krízová situácia, v dôsledku ktorej DSS dokáže poskytovať starostlivosť iba obmedzenému počtu klientov a tí musia žiť v dočasných a stiesnených podmienkach. Kraj sa neskôr s firmou dohodol na vypovedaní zmluvy a odovzdaní nedokončenej stavby. „Zástupca zhotoviteľa sa na konaní zúčastnil až na druhý dohodnutý termín, ale odmietol podpísať odovzdávací protokol na mieste konania. NSK niekoľkokrát vyzval zhotoviteľa na podpísanie protokolu, ale ten do dnešného dňa nereagoval,“ povedal Guťan.

Krajskí poslanci napokon rozhodli, že NSK zmluvu o poskytnutí dotácie ukončí a rekonštrukciu DSS Olichov zaplatí zo svojho rozpočtu. „Sankcie z toho nehrozia. Druhá vec je, že takto prichádzame o nenávratný finančný príspevok v hodnote 700.000 eur. Ale vzťahy s firmou Euro-Building a skúsenosti aj z iných krajov sú, že tento subjekt koná takýmto spôsobom,“ skonštatoval Guťan.

Poslanci: Stavebná firma nekonala seriózne

Viacerí krajskí poslanci sú presvedčení, že konanie stavebnej firmy nebolo seriózne a treba od nej vymáhať škody. „Následne treba prostredníctvom Združenia primátorov krajských miest K8 a ZMOS presadzovať, aby sa takéto firmy aj s prepojenými osobami vyčiarkli zo zoznamu podnikateľov na Úrade pre verejné obstarávanie. Táto spoločnosť už napáchala na Slovensku obrovské škody, a preto by sa mala vyradiť pre neserióznosť,“ skonštatoval poslanec Marián Radošovský.

Firma nesúhlasí

Euro-Building s obvineniami nesúhlasí. Vo svojom stanovisku uvádza, že od Zmluvy o dielo DSS Olichov odstúpili z dôvodu nespolupôsobenia objednávateľa pri realizácii diela. „Projektová dokumentácia vykazovala zjavné a vážne nedostatky, na čo sme opakovane upozorňovali objednávateľa zápismi v stavebnom denníku i listami. Z rozhodnutí a metodických výkladov Úradu pre verejné obstarávanie vyplýva, že za obsah súťažných podkladov, a teda aj za súlad výkazu výmer s projektovou dokumentáciou a skutočnosťou jednoznačne zodpovedá verejný obstarávateľ, ktorý súťažné podklady vypracoval a poskytol uchádzačom," uvádza firma vo svojom stanovisku.

"Táto situácia nás o to viac mrzí, že spoločnosť Euro-Building úspešne realizovala pre NSK dielo Rekonštrukcia, rozšírenie a modernizácia SOU strojárskeho Šurany. Z vyššie uvedených dôvodov prenášanie zodpovednosti v zmysle tvrdení Úradu NSK na našu spoločnosť v plnej miere odmietame,“ dodáva Euro-Building.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM