Samospráva

Kaštieľ v Moravciach čaká ďalšia rekonštrukcia: Vymieňať sa budú okná

Kaštieľ v Zlatých Moravciach, v ktorom sídli Mestské stredisko kultúry a športu, čaká ďalšia rekonštrukcia. Opäť sa budú meniť okná.

Ilustračný obrázok k článku Kaštieľ v Moravciach čaká ďalšia rekonštrukcia: Vymieňať sa budú okná
Zdroj: Dnes24.sk

Sedem historických okien na prvom poschodí budovy nahradia nové drevené okná, na výmenu ktorých vyčlenili mestskí poslanci 19 510 eur z rozpočtu mesta. Nitriansky samosprávny kraj poskytol na tento účel dotáciu vo výške 3 320 eur.

Okná spĺňajú všetky predpísané požiadavky pamiatkového úradu. Ich výmena by sa mala začať v najbližších dňoch. „Okná by mali byť osadené v priebehu týždňa. Práce sú naplánované tak, aby nebola ohrozená prevádzka Kina Tekov ani prevádzka obradnej sály,“ povedala riaditeľka Mestského strediska kultúry a športu Simona Holubová.

Súčasná rekonštrukcia kaštieľa nadviaže na minuloročnú, počas ktorej bolo vymenených päť okien a balkónové dvere v obradnej sále. Aj po súčasnej rekonštrukcii však zostane na kaštieli viac ako polovica pôvodných okien. „Meníme ich postupne, najskôr rekonštruujeme tie, ktoré sú v najhoršom stave. Tieto sa už ani neotvárajú, sú priklincované, sklenené výplne sú popukané. Práve cez tieto okná máme najväčšie úniky tepla,“ skonštatovala Holubová.

Mestský podnik plánuje vo výmene okien pokračovať aj v ďalšom období, rekonštrukčné práce však budú závisieť od financií. „Budeme sa zapájať do všetkých výziev, ktoré budú vyhlásené, aby sme zohnali ďalšie finančné prostriedky na obnovu kaštieľa,“ povedala Holubová.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM