Kultúra

Jedinečný pohľad na banskú či vinársku históriu: Čo uvidíme v Mestskom múzeu?

Netradičná výstava v Mestskom múzeu. Prinesie pohľad na časť histórie z banského prostredia, remesiel, vinárstva či sakrálnej tematiky vloženej do sklenených fliaš.

Ilustračný obrázok k článku Jedinečný pohľad na banskú či vinársku históriu: Čo uvidíme v Mestskom múzeu?
Zdroj: Dnes24.sk

Výstava pod názvom Fľaše trpezlivosti bude prístupná v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach od 17.5. – 28.6.2019. Výstava ponúkne nezabudnuteľný pohľad na časť histórie z banského prostredia, remesiel, vinárstva, sakrálnej tematiky a pod. vloženej do sklenených fliaš.

Ručne vyrobené figúrky z dreva doplnené mineralogickým materiálom zobrazujúce výjavy zo života a práce baníkov a iných motívov je od autorov Silvie Habánikovej, Pavla Konečného a Kataríny Ledényiovej. Výstavu pripravilo Pohronské múzeum v Novej Bani.

„Na našom území sa výroba takýchto fliaš datuje do druhej tretiny 18. storočia. Medzi najvýznamnejšie patria modely baní, lodí, sakrálna tematika, ale vyskytujú sa aj iné motívy. Charakteristickým znakom je kompozícia ohraničená stenami sklenených fliaš, ktorú autor vytvára v jej vnútre cez hrdlo podľa vopred vymysleného plánu,“ opisuje Ľubica Packová – Zahradárová z Ponitrianskeho múzea, ktorého pobočkou je Mestské múzeum v Zlatých Moravciach.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM