Peter Klimant Rôzne

Hubárska sezóna sa začala: Kde v okolí Moraviec nájdete najlepšie lokality?

Zber húb je koníčkom pre mnohých nadšencov prírody a labužníkov tejto pochutiny. Aj u nás nájdete viacero lokalít, kde rastú.

Ilustračný obrázok k článku Hubárska sezóna sa začala: Kde v okolí Moraviec nájdete najlepšie lokality?
Zdroj: Dnes24.sk

Hubárska sezóna je údajne od decembra do decembra, pretože skutočný hubár v každom období nájde nejaké jedlé huby. Sezóna tých najobľúbenejších a najmasovejšie zbieraných je však ešte len pred nami.

Spravidla ich výskyt sa začína od druhej polovice júna do prvej polovice júla a potom od septembra do konca novembra. Podľa našich informácií začínajú pomaly rásť aj v okolí Zlatých Moraviec. Potvrdil nám to i miestny hubár Juraj (48).

„V okolí Ladíc a Velčíc som nedávno našiel kopu dubákov a zopár kuriatok. Napríklad ale pri Jedľových Kostoľanoch som nenašiel nič. To si ešte budeme musieť počkať,“ povedal Juraj (48). Presné lokality svojich nálezov nám však z pochopiteľných dôvodov prezradiť nechcel.

Miest, kde sa v našich končinách pravidelne vyskytujú huby máme samozrejme viac. Skúste si urobiť výlet do okolia Zlatna, Kostolian pod Tríbečom či Loviec. Nezabúdajte však na zvýšenú pozornosť, aj skúsený hubár si môže pomýliť „dobrý“ hríb s tým jedovatým. Pri prvých príznakoch ako bolesť brucha, nevoľnosť, kŕče, malátnosť treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Čítajte tiež:

Chutný zázrak z prírody menom baza: Viete, kde si ju v okolí Moraviec zadarmo nazbierať?

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM