Veronika Kalinová Rôzne

FOTO: V januári zakvitli kvety aj dreviny, v Arboréte si robia starosti

Na túto ročnú dobu nezvykle teplé počasie robí starosti pracovníkom Arboréta Mlyňany. Začali totiž kvitnúť viaceré dreviny. Avšak mrazy, ktoré by mali v najbližších dňoch udrieť, ich môžu vážne poškodiť.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: V januári zakvitli kvety aj dreviny, v Arboréte si robia starosti
Zdroj: TASR

Podľa slov vedúceho oddelenia genofondu a špeciálnych zbierok Petra Hoťku začali v Arboréte Mlyňany kvitnúť viaceré dreviny, ktoré citlivo reagujú na zvýšené teploty.

Zakvitnuté dreviny v januári

Zakvitnuté sú už podľa jeho slov jarabiny, zemolezy i liesky. „Sú to dreviny, ktoré pri zvýšení teplôt idú veľmi rýchlo do vegetácie. Momentálne máme u nás približne päť až šesť druhov, ktoré už kvitnú,“ povedal Hoťka. Dôvodom je, že na Slovensku už dlhšiu dobu pretrváva počasie, ktoré je vhodné na nábeh vegetácie.

Ľudia sa riadia kalendárom a s počasím a jeho výkyvmi sa vyrovnávajú inak ako rastliny. „Tie reagujú na teplotu, prípadne na vlahu. Ak sú podmienky také ako teraz, tie citlivejšie začínajú kvitnúť a vegetovať,“ doplnil Hoťka.

Mrazivé komplikácie

Situáciu podľa jeho slov môže ešte viac skomplikovať očakávané ochladenie a prípadný nástup väčších mrazov. Ako pripomenul, ak drevina kvitne, znamená to, že v nej už dochádza k prúdeniu štiav a miazgy. Vplyvom mrazu potom dochádza k potrhaniu vlákien a poškodeniu kvetných orgánov. Takto postihnuté rastliny sú podľa neho častejšie napádané aj rôznymi hubami.

Ochrana pred počasím je obmedzená

Možnosti ako ochrániť vzácne dreviny v zbierkach Arboréta Mlyňany sú pritom veľmi obmedzené. „Napríklad pri menších kríkoch sú isté možnosti, ako zabrániť ich kvitnutiu. Pri väčších drevinách či vysokých stromoch to však možné nie je. Tie sa s vplyvmi počasia musia vyrovnať samé a môže pri tom dôjsť aj k ich poškodeniu,“ dodal Hoťka.

Ako ďalej uviedol, diskutoval o tomto probléme aj s kolegami z Maďarska, kde sú teploty ešte vyššie ako u nás. Tí majú podľa jeho slov takisto obavy z toho, že počasie môže tento rok narobiť škody.

V januári zakvitli dreviny v Arboréte Mlyňany
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM