Kultúra

Dožinkový veniec bol odovzdaný gazdovi: V múzeu sa konala tradičná slávnosť, FOTO

Stará tradícia ožila v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach. Konali sa tu takzvané dožinky, ktoré sú slávnosťou po ukončení žatvy.

Ilustračný obrázok k článku Dožinkový veniec bol odovzdaný gazdovi: V múzeu sa konala tradičná slávnosť, FOTO
5
Galéria
Zdroj: TASR

Šiesty ročník dožinkových slávností, ktoré pripravili pracovníci Mestského múzea v Zlatých Moravciach v spolupráci s Mestským strediskom kultúry a športu Zlaté Moravce, sa uskutočnil vo štvrtok 15. augusta.

Dožinkový veniec tu bol symbolicky odovzdaný gazdovi podľa tradícií za sprievodu dožinkových piesní. Dožinkovú atmosféru spríjemnilo vystúpenie SSk Zlatomoravčianka a manželia Turboví z Nitry.

Návštevníci, ktorí sa podujatia zúčastnili, si mohli pochutnať na tradičných makových perkách a šúľancoch. Ako presne to na slávnosti vyzerali, si môžete pozrieť v našej fotogalérii.

Dožinky sú slávnosťou po ukončení žatvy. V minulosti sa počas nich vykonávali rôzne magické úkony, ktoré mali zabezpečiť dobrú úrodu v nasledujúcom ro­ku.

Rozmnožovaciu schopnosť obilia symbolizoval dožinkový veniec, ktorý sa plietol z prvých a posledných klasov. Neskôr dožinkové slávnosti nadobudli ďakovný charakter. Hospodárovi sa poďakovalo, slávnostne mu bol odovzdaný žatevný veniec a nasledovala hostina.

V posledných desaťročiach prišlo vraj k inovácii pletenia i obohateniu tvarov žatevných vencov, ktoré sa odovzdávali predsedom družstiev alebo sa niesli pri príležitosti celoštátnych dožinkových osláv.

Foto: ilustračné

Dožinkový veniec bol odovzdaný gazdovi: V múzeu sa konala tradičná slávnosť
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM