Richard Pročka Kultúra

Deň, keď to bolo trochu naopak

Do zahájenia turistickej sezóny v Topoľčiankach sa okrem iných zapojili Vinárske závody aj Topoľčiansky kaštieľ. Zdalo sa, ako by si vymenili úlohy. Vinári robili turistické prehliadky, v kaštieli sa chutnalo vínko.

Vinári ukázali pivnice

Vinárske závody v spolupráci s hlavným organizátorom prvomájového podujatia Národným žrebčínom otvorili svoje brány verejnosti. Okrem možnosti ochutnať 50 druhov domácich vín ponúkli turistom možnosť odhaliť tajomstvá svojich vínnych pivníc. Záujem o prehliadku pivníc bol obrovský a tak sa lektori sprevádzajúci návštevníkov ledva stíhali zvŕtať.

Kaštieľ bol doslova „natrieskaný“

V kaštieli sa samozrejme prehliadky robili tiež a to v špeciálnych otváracích dobách. Ten doslova praskal vo švíkoch. Každú pol hodinu lektorky brali do priestorov expozície 45 až 50 ľudí. „Podobné akcie sú v obci potrebné. Na tak malom priestranstve je toho dosť veľa a je čo ukázať, takže je dôležité, aby jednotlivé subjekty takto spolupracovali,“ zhodnocuje význam podujatia marketingová manažérka Hotelu Zámok Topoľčianky Martina Obuchová.

Veľkým lákadlom bola najmä výborne zvládnutá verejná degustácia vín na nádvorí kaštieľa, ktorú organizovali vinárske závody Topoľčianky. Ponúkalo sa 256 druhov vín z celého Slovenska. Táto vinárska akcia bola spojená so slávnostným vyhodnotením kurióznej súťaže [link=http://www­.moravce24.sk/clan­ky?extend.130693_Nez­vycajna-sutaz:-Kostovat-smeli-iba-zeny]Vienále 2012[/link]. Na nej smeli víno hodnotiť len a len ženy.

Ženy sú v tom jednoducho dobré

„Myslím, že súťaž celkovo dopadla veľmi dobre. To, že má stúpajúcu úroveň, potvrdili takmer všetky degustátorky, ktorým sa páčilo nielen prostredie, ale hlavne vína, ktoré boli na súťaži predložené,“ zhodnocuje súťaž Miloš Ševčík, výrobný riaditeľ vinárskych závodov. Dodal, že „tento rok boli asi najúspešnejšou lokalitou Vinosady. Tie vína, ktoré boli predložené a získali vysoké hodnotenie u žien, boli úspešné aj v iných degustáciách. Ženy, keď sa do niečoho zahryznú, tak sú v tom jednoducho dobré.“

„Prebral som cenu šampión za odrodu Rulandské biele. Je to potešenie, lebo človek vidí za svoju prácu nejaké ocenenie. Keď niečo urobí dobre, niečo za to dostane. A to predstavujú tieto medaile a tieto diplomy,“ prezrádza Ján Vršek z oceneného vinárstva Vinkor z Vinosadov.

Medzinárodná výstava ako bonus

V rámci kaštieľa si ochutnávači vína mohli chuťové zážitky spojiť aj so zážitkom umeleckým. Pre všetkých návštevníkov bol totiž pripravený III. ročník medzinárodnej fotografickej výstavy organizovanej Fotoklubom FoTOP Topoľčianky. Táto výstava potrvá v kaštieli až do 14. mája.

Video pripravil Ján Suchodolinský.

Súvisiace články:

[link=http://www­.moravce24.sk/clan­ky?extend.132939_XII–rocnik-otvorenia-turistickej-sezony-v-NZ-Topolcianky]XII. ročník otvorenia turistickej sezóny v NŽ Topoľčianky[/link]

[link=http://www­.moravce24.sk/clan­ky?extend.132836_Po­lovnicky-zamok-pochvalil-i-samotny-Habsburg]Poľovnícky zámok pochválil i samotný Habsburg[/link]

Deň, keď to bolo trochu naopak
1
Galéria
dod_vonarske
27
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM