Kristína Striešková Kultúra

Carmina Vocum boduje!

Zmiešaný spevácky zbor pôsobiaci pri Základnej umeleckej škole v Zlatých Moravciach, má za sebou už mnoho vystúpení. Momentálne sa tešia z posledného speváckeho úspechu, ktorý súčasná dirigentka považuje za svoj najväčší.

CARMINA VOCUM funguje v Moravciach zhruba 5 rokov, počas ktorých stihla okrem samotných spevákov vymeniť aj vedúcich zboru.

1. predchodcom zboru bola Calexanka, ktorá vznikla v roku 1972 pod vedením Anny Dvončovej. Práve ona priviedla súčasnú dirigentku k spevu v zbore a odštartovala tak jej súčasnú kariéru. Po Anne Dvončovej prešiel zbor do rúk Magdalény Porubskej, ktorá stojí za vznikom zboru Vox Femine a po vystriedaní Anny Jonisovej a Lucii Komárovej prischlo miesto dirigentky práve Zuzane Molnárovej. Názov zboru má na svedomí jeden zo spevákov, Stanislav Herman, ktorý je okrem iného aj prekladateľom latinčiny v zbore.

Koncom januára to budú 2 roky, čo Zuzana vedie skupinu 20 zborových spevákov. Svoje miesto si veľmi pochvaľuje, ako nám sama prezradila:// „Kolektív Carmina Vocum je stretnutie úžasných ľudí, ktorí sú vždy ochotní pomôcť.“// Zbor je výnimočný aj 3-generačným zoskupením spevákov, ktorí sú strojcami nádherných zvukov piesní rôznych starších období a v rôznych jazykoch. Donedávna spieval v zbore aj 74-ročný pán, ktorý je v prípade núdze schopný zaskočiť niekoho aj teraz.

Zbor si vedie aj samostatnú kroniku, kde je možné vidieť jej celú históriu a sú v nej zaznamenané všetky udalosti, podujatia a vystúpenia, ktorých sa Carmina Vocum zúčastnil. Spravuje ju jedna zo speváčok zboru, ktorá si sama chodí do zboru psychicky oddýchnuť. „Ľudia chodia do zboru zbierať silu,“ skonštatovala. Aj pre ňu samotnú je piatok, deň skúšania, motivačným dňom v týždni. V súčasnosti zbor pripravuje projekt na vydanie vlastného prezentačného CD. Do budúcna plánujú okrem najbližších koncertov aj výjazdy do zahraničia, napríklad do Brna už boli pozvaní niekoľkokrát. Všetko sa však odvíja od finančných možností, preto by radi uvítali aj podporu mesta.

Najlepším úspechom sa môžu chváliť od minulej nedele, kedy na súťažnej prehliadke chrámových speváckych zborov Nitrianskeho kraja, získali** zlatý veniec súťaže ako najlepší spevácky zbor. ****Prehliadka sa uskutočnila 16.10.2011 v To­poľčanoch**, v kostole Nanebovzatia Panny Márie. Prehliadky sa zúčastnilo 8 speváckych zborov z Nitrianskeho kraja a suťažnú prehliadku organizovalo Tribečské osvetové stredisko v Topoľčanoch.

Carmina Vocum boduje!
1
Galéria
Carmina_Vocum_zbor
2
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM