Správy

Blížia sa zápisy detí do prvých ročníkov: Budú v znamení viacerých zmien

Máte doma budúceho prváka? Pozrite si základné informácie, ktoré by ste mali vedieť.

Ilustračný obrázok k článku Blížia sa zápisy detí do prvých ročníkov: Budú v znamení viacerých zmien
Zdroj: TASR

Radnica informovala o blížiacich sa zápisoch detí do prvých ročníkov základných škôl. Pre pandémiu nového koronavírusu sa však musíte pripraviť na niekoľko zmien.

„Mesto Zlaté Moravce, na základe Rozhodnutia ministra školstva zo dňa 26. marca 2020, určuje termín zápisu na plnenie povinnej školskej dochádzky v základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti na školský rok 2020/2021b od 15. apríla 2020 do 22. apríla 2020,“ informuje mesto prostredníctvom svojho webu.

Rodičia by nemali zabúdať, že zápisy budú školy organizovať bez osobnej prítomnosti budúcich prvákov. Odporúča sa komunikácia elektronickou formou. V prípade návštevy školy však treba dodržiavať hygienicko-epidemiologické opatrenia.

„Overenie údajov poskytnutých zákonnými zástupcami sa uskutoční do dvoch týždňov od skončenia mimoriadneho prerušenia školského vyučovania, zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami doloží vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie do vydania rozhodnutia o prijatí dieťaťa do základnej školy , najneskôr do 15. júna 2020,“ informuje mesto Zlaté Moravce.

Čo v prípade odkladu? „Ak zákonný zástupca požiada o odklad začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky, súčasť žiadosti zákonného zástupcu, ktorým je odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast a odporučenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie sa nebude pri zápise vyžadovať, ale zákonný zástupca ich doručí dodatočne, najneskôr do štyroch týždňov od skončenia mimoriadneho prerušenia školského vyučovania,“ dodáva radnica.

Základné informácie k povinnému zápisu dieťaťa do 1. ročníka základnej školy:

  1. Dieťa, ktoré dovŕši do 31. 8. 2020 šesť rokov, zákonný zástupca je povinný ho zapísať do základnej školy. Ak uvažujete napr. o odklade školskej dochádzky alebo sa u vášho dieťaťa objavil problém, ktorý si bude vyžadovať špeciálny prístup a vy ešte stále neviete, na ktorej škole bude dieťa reálne zaškolené – musíte ho zapísať na školu, ktorá je pre vás spádová s ohľadom na trvalé bydlisko dieťaťa.
  2. Zákonný zástupca žiaka nultého ročníka je povinný vypísať prihlášku do 1. ročníka.
  3. Školské obvody sú určené Všeobecne záväzným nariadením č.7/2016 o určení školských obvodov mesta Zlaté Moravce.
  4. Zákonní zástupcovia môžu vybrať pre svoje dieťa aj inú ako spádovú základnú školu. Riaditeľ zvolenej školy rozhodne o prijatí s prihliadnutím na umiestnenie detí zo školského obvodu spádovej školy a na kapacitné možnosti školy. Túto skutočnosť riaditeľ školy oznámi zriaďovateľovi.
  5. Zákonní zástupcovia môžu zapísať svoje dieťa iba na jednu základnú školu.

    Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM