Richard Pročka Kultúra

Autentické svedectvo: Krypta v Prílepoch existuje!

Záhada krypty v prílepskom kostole je vyriešená. Svetlo do tohto prípadu pomohla vniesť žena, ktorá v krypte fyzicky bola ešte ako dieťa. Pozrite si jej otvorenú spoveď...

„Dávali novú podlahu a nie je vidieť, že je tam krypta. Prekryli ju a to nemali urobiť,“ popísala situáciu z minulého roka pani Anna Michalkoc-Kudrejová. V tom čase niektorí obyvatelia z Prílep svojpomocne rekonštruovali podlahu kostola tak, že odstránili staré plesnivé koberce a linoleum a nahradili ich keramickou dlažbou. Na niečo však zabudli. Pod chrámom je stará šľachtická krypta, ktorú ľudia už druhý krát počas stavebných úprav odignorovali.

Kostol je historický objekt:

Dnešný prílepský kostol bol kedysi kaplnkou z 18. storočia. Až v 50. rokoch 20. storočia bol prestavaný a zväčšený do dnešnej podoby. Podľa pani Michalkoc-Kudrejovej sú v krypte pod podlahou pochovaní práve stavitelia kaplnky z rodu Kostolanyi. To isté nám nedávno potvrdila aj pani Helena Mrozeková, ktorá si ich mená prečítala priamo na rakvách v priestoroch krypty. Pri rozširovaní kostola v 50-tych rokoch údajne kryptu zabetónovali a ukryli pod koberec. Minulý rok, podľa niektorých, tento hriech dobrovoľní upravovatelia kostola zopakovali. Jednoducho prítomnosť krypty odignorovali.

Pravda o krypte:

„Kde je tá krypta? Keď sme chodili do kostola, na tom vrchnáku sme kľačali. Od hlavného oltára idú schody z pálenej tehly. Bola som aj vnútri v krypte. Na pravej strane, keď vojdete, je jedna truhla a (naprieč kryptou – pozn. red.) je druhá. Na nej bola taká malá truhlička. Sú tam Alexander Kostolanyi a Anna Kostolanyiová. A tá maličká truhlička bolo asi ich dieťatko,“ opisuje zážitky z mladosti pani Helena, ktorá má dnes 73 rokov.

„To sú už roky,“ pokračuje. „Ja som bola ešte len také dievča. Ešte som nemala ani 18. To už je (dnes – pozn. red.) zabetónované. Bolo to, keď sa išiel zväčšovať kostol. Ten vrchnák (krypty- pozn. red.) je tak ako bol, len ho zaliali. A na tom sú dnes položené dlaždice.“

„Choďte do Moraviec, do horného kostola, kde je tiež krypta a pozrite sa, ako vyzerá. Pozrite si Kostoľany pod Tríbečom. Všetko nechávajú v pôvodnom stave. Opravujú to tak, ako to pôvodne bolo,“ sťažovala si na situáciu pani Anna Michalkoc-Kudrejová, keď sme sa téme venovali po prvý krát. Tieto informácie sme vám priniesli v článku Krypta v Prílepoch? Farár uvažuje o trestnom oznámení.

Farár o krypte nevie:

Farára Imricha Dočolomanského, ktorý spravuje kostol, sme vtedy telefonicky kontaktovali. Pre našu redakciu okrem iného povedal: „Neviem, že by bol kostol pamiatkovo chránený. Neevidujem žiaden vchod do krypty. Nikdy nebol viditeľný. Ak pani Kudrejová neprestane vyrývať, podám na ňu trestné oznámenie.“

Neskôr za Rímskokatolícky farský úrad Čierne Kľačany, ktorý kostol spravuje, vydal vo veci oficiálne vyhlásenie. „Na miestach, kde bolo odstránené PVC, nebol nájdený žiaden vchod do krypty. Celá akcia novej dlažby vzišla z aktivít veriacich v Prílepoch, ktorí zohnali peniaze a zadarmo pracovali. Kňaz bol na túto vec prizvaný a dal súhlas,“ píše Dočolomanský vo vyhlásení.

Na záver dodal, že „farský úrad vyjadruje hlboké znepokojenie, že položenie dlažby vyvolalo takýto počin občianky. V prípade, že sa bude v tejto veci nemorálne pokračovať, alebo sa zoberie niekomu česť, alebo sa bude nepravdivo informovať, farský úrad bude nútený použiť všetky ďalšie mravne dovolené prostriedky na nápravu vecí.“

Úrady s kostolom nemajú nič:

Anna Valeková, riaditeľka KPÚ v Nitre pre našu redakciu napísala, že „kostol v Prílepoch nie je vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku, preto nepodlieha pamiatkovej ochrane podľa zákona NR SR č. 49/2002 Z. z. o ochrane pamiatkového fondu v znení neskorších predpisov. Vo veci výmeny podlahy bol povinný konať príslušný stavebný úrad.“ Za stavebný úrad sa zase vyjadril prednosta MsÚ v Zlatých Moravciach Ján Jamrich tak, že ide o „udržiavacie práce, pri ktorých nie je potrebné ani Ohlásenie stavebných úprav.“ Kostol je vlastníctvom rímskokatolíckej cirkvi a tá teda mala zo zákona plné právo podobnú zmenu vykonať, alebo na ňu dať súhlas.

Svedectvo pani Mrozekovej potvrdilo, že krypta existuje, no jediné, za čo môžeme na Slovensku ľudí, ktorí realizovali túto necitlivú prestavbu súdiť, je ich kresťanská morálka. Ako povedala pani Michalkoc-Kudrejová: „Predstavte si, že by zrazu prišli potomkovia rodu. Naši predkovia tu postavili kostol a sú tu pochovaní. Ukážte nám kde? Čo im ukážu?“

Prvý článok k téme nájdete tu: http://www.moravce24.sk/clanky?…-

kryptaprilepyy
16
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM