Správy Rôzne

Výkon motora a vek auta pocítime na nových poplatkoch registračnej dani

Evidenciu vozidiel čakajú zmeny. Po novom sa bude poplatok platiť nielen podľa výkonu motora, ale úlohu bude zohrávať aj vek vozidla. Kto ušetrí a kto nie?

Ilustračný obrázok k článku Výkon motora a vek auta pocítime na nových poplatkoch registračnej dani
7
Galéria
Zdroj: TASR

Väčšina majiteľov nových áut by mala pri ich zápise platiť menej alebo rovnako ako doteraz. Vyplýva to z novely zákona o správnych poplatkoch z dielne Ministerstva financií (MF) SR, ktorú dnes definitívne schválil parlament.

Ako uviedol rezort financií, cieľom návrhu zákona je zavedenie spravodlivejších kritérií pre výpočet poplatku. Pre najnižšiu výkonnostnú kategóriu do 80 kW bez ohľadu na to, či ide o nové, jazdené alebo dovezené vozidlo, má zostať poplatok rovnaký ako v súčasnosti, a to 33 eur.

Nižšie poplatky

Rovnakú sumu majú platiť majitelia starších vozidiel s nízkou zostatkovou hodnotou vyjadrenou vzorcom, ktorý bude uvedený v zákone. Celkovo teda žiadna zmena podľa rezortu financií oproti súčasnosti nenastane pri 68 % registrovaných vozidiel. Zvýšenie, respektíve zníženie pocíti rovnaký počet majiteľov áut pri zápise, v oboch prípadoch je to 16 % z celkového ročného počtu registrácií.

Majitelia za nové autá budú platiť vo väčšine výkonnostných kategórií nižší poplatok ako v súčasnosti, týka sa to vozidiel s výkonom do 176 kW.

Priplatia si

Naopak, oproti súčasnosti si podľa rezortu financií priplatia majitelia drahých a vysokovýkonných áut. Pri dovoze vozidiel zo zahraničia dochádza k zmenám, a to najmä pre zohľadnenie veku vozidla, vďaka ktorému sa po prepočte vo väčšine prípadov poplatok zníži.

Pri predaji v poradí druhému a ďalšiemu majiteľovi sa poplatok spravidla zvýši. Toto sa nebude týkať kategórie vozidiel do 80 kW a starších áut s nízkou zostatkovou hodnotou vyjadrenou vzorcom v zákone.

Ministerstvo financií pri tvorbe zákona prihliadalo aj na ekologický aspekt. Pre vozidlá s alternatívnym pohonom, teda autá na hybridný pohon, CNG, LNG a vodík, sa poplatok vypočítaný podľa vzorca zníži o polovicu. Elektromobily platia v súčasnosti sumu poplatku 33 eur, teda najnižšiu sadzbu.

Ilustračné foto, TASR
Novela zákona by mala nadobudnúť účinnosť od 1. februára budúceho roka.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM