Katarína Jankeje Samospráva

VIDEO: Parkovisko pri Kauflande spustilo slovnú prestrelku na topoľčianskom zastupiteľstve

Posledné riadne zasadnutie topoľčianskych poslancov v tomto roku prinieslo viaceré témy. Jednou z nich bol aj rozpočet mesta na ďalšie obdobie, ktorý spôsobil poriadnu diskusiu.

Ilustračný obrázok k článku VIDEO: Parkovisko pri Kauflande spustilo slovnú prestrelku na topoľčianskom zastupiteľstve
Foto: Katarína Jankeje / Zdroj: Dnes24.sk

V stredu 10. decembra sa v priestoroch radnice konalo posledné tohtoročné zasadnutie topoľčianskeho parlamentu. Rozvášnenú diskusiu vyvolalo rokovanie o návrhu rozpočtu na roky 2016 – 2018. O slovo sa prihlásila ako prvá poslankyňa Katarína Katonová, svojím príspevkom sa dotkla viacerých tém.

Jednoduché veci neprešli

Podľa jej slov, do rozpočtu často neprejdú veci, ktoré nemusia byť nutne finančne náročné. „Ide o záležitosti, ktoré sú pomerne jednoduché. Budem sa v tejto veci opakovať, no už roky sa ľudom sľubuje, že sa v lokalite na sídlisku urobí niečo s garážami a že tam spevní zem. Doriešilo sa tak však tak, že to ani v najmenšom nespĺňa ich požiadavky. Možno, keby sme nedovolili Kauflandu, aby si tam v minulosti postavil parkovisko s asfaltom a keby sme naozaj trvali na tom, aby tam bola zámková dlažba, tak už dnes sme ju mohli použiť na tie garáže,“ uviedla Katonová.

Veľké rozdiely v dotovaní športu

Rovnako sa zamerala aj na rozpočet mesta v športovej oblasti.

„Stále mi vadí 80-tisícový príjem pre futbalistov, ktorý dostávajú na činnosť, vadí mi to každý rok. O to viac, keďže sa teraz stretávam s touto situáciou cez svojho syna. Keď mi povedia, že platia členské, že sa skladajú na výplatu trénerovi, výstroje, že si zháňajú a platia za autobusovú dopravu, tak je mi z toho smutno. A pýtam sa, kam ide tých spomínaných 80 000 eur,“ vyjadrila sa poslankyňa.

Parkovisko bol dar

Na otázky reagoval priamo primátor mesta Peter Baláž. „Začnem z konca, pozrite sa sama do rozpočtu, v zmysle neho sa vyplácajú prostriedky. Netreba do toho dávať emócie, mesto Topoľčany vo veľkom prispieva na športy, nielen na futbal.“ Dotkol sa aj témy parkoviska. Topoľčianske zastupiteľstvo schválilo ešte v roku 2012 jeho dočasné vybudovanie – zo zámkovej dlažby na mestskom pozemku avšak s jednou podmienkou, že po dokončení stavby bude odovzdaná do majetku mesta. K vybudovaniu došlo v roku 2014, no namiesto dlažby bol umiestnený asfalt. Zastupiteľstvo dodatočne zmenilo predmetné uznesenie.

Šrám na srdci

Ako však uviedol, téma parkoviska pri Kauflande a jeho schvaľovania podľa neho prebehla v zastupiteľstve nekorektne a zahanbujúco.

„Mám taký šrám na srdci z toho parkoviska, keď už ste začali. Pochopili ste vôbec, čo sa tu dialo? To bol dar od Kauflandu. Kto daruje mestu parkovisko pre 65 aut? A vy ste z toho spravili frašku, lebo vy chcete zámkovú dlažbu. To vám musím teraz úprimné povedať, bola to veľká hanba, čo sa tu dialo – najväčšia za tých 25 rokov, čo chodievam na zastupiteľstvo,“ netajil rozhorčenie primátor.

V meste sú stovky garáží

Baláž odpovedal aj na pripomienku ohľadne garáži, uviedol, že v meste je 1350 garáži, ani jedna nemá k dispozícií zámkovú dlažbu. „Ak urobíte toto pre 20, kde chcete zobrať peniaze na ďalšie, lebo verím, že by sa aj ľudia z iných lokalít dožadovali.“ Slovná prestrelka pokračovala, podľa Katonovej výčitky ohľadne vzniknutej situácie nie sú na mieste. Mesto požičalo vlastný pozemok spoločnosti, kým si vybuduje parkovný dom. „Bolo povedané, že spravia na ňom parkovisko zo zámkovej dlažby. Ak niekto odsúhlasoval a počul niečo iné, tak sa ospravedlňujem a asi tu nemám čo robiť.“

Foto: ilustračné

Diskusia o rozpočte počas zasadnutia poslancov
2
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM