Katarína Jankeje Samospráva

Účasť voličov v komunálkach v našom obvode? TÁTO dedinka je rekordérom, no meno starostu nepozná!

Komunálne voľby 2014 pritiahli v Topoľčanoch len 33,14% z celkového počtu voličov, čo je o dosť menej ako je celoslovenský priemer. Pozreli sme sa na štatistiky v celom našom volebnom obvode a prinášame vám niekoľko zaujímavých zistení.

Ilustračný obrázok k článku Účasť voličov v komunálkach v našom obvode? TÁTO dedinka je rekordérom, no meno starostu nepozná!
Zdroj: TASR

V prvom rade je potrebné uviesť dve základné čísla. 48,34% predstavuje celoslovenský priemer, pričom 49,74% je zase priemerná účasť vo volebnom obvode Topoľčany, do ktorého patrí 54 obcí a miest.

Nemajú zvoleného starostu

Najvyššiu volebnú účasť v rámci celého nášho obvodu zaznamenali v obci Lužany, kde k urnám prišlo až 83,92% (141 zo 168) voličov. Práve táto dedinka sa tak stala volebným rekordérom v rámci celého nášho volebného obvodu. Paradoxom však je, že aj napriek najvyššej účasti sa dedina nového starostu nedočkala. Keďže dvaja kandidáti získali rovnaký počet hlasov, podľa platnej legislatívy budú v Lužanoch vyhlásené nové voľby. Príkladnú účasť dosiahli aj v obciach Súlovce (80,19%) či Lipovník (79,40%).

Malý záujem v Topoľčanoch a Veľkých Ripňanoch

Pozreli sme sa aj na opačnú stranu tabuľky v rámci účastí ľudí vo voľbách. Na úplnom konci zostala obec Dvorany nad Nitrou (32,70%), pred nimi sú Topoľčany (33,14%) a Veľké Ripňany (33,38%). Treba však poznamenať, že v Dvoranoch nad Nitrou bol len jeden starostovský kandidát, voliči preto neboli natoľko motivovaní ísť k volebným urnám.

Ak by sme ich z rebríčka vynechali, na úplne poslednom mieste by skončili práve Topoľčany s účasťou 33,14 %, teda v sobotu prišlo odvoliť iba 7 690 ľudí z celkového počtu 23 213.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM