Katarína Jankeje Rôzne

Tvorivá dielňa pre najmenších: Deti sa ponoria do tajov milióny rokov starej ríše

Priblížiť svet nerastnej ríše prostredníctvom minerálov a hornín je ambíciou prezentačného podujatia s tvorivou dielňou Nie je kameň ako kameň sprístupneného v priestoroch Tribečského múzea. Je určené predovšetkým deťom materských a žiakom základných škôl.

Ilustračný obrázok k článku Tvorivá dielňa pre najmenších: Deti  sa ponoria do tajov milióny rokov starej ríše
Foto: Katarína Oravská

Tvorivá dielňa pozostáva z dvoch častí. Prezentačná časť podujatia prostredníctvom petrologickej a mineralogickej zbierky Tribečského múzea oboznamuje s rôznorodosťou hornín a minerálov, podieľajúcich sa na stavbe zemskej kôry formovanej geologickými procesmi počas miliónov rokov. Prezentačná časť je doplnená o horninotvorné minerály, ktoré sú hlavnými zložkami najčastejšie sa vyskytujúcich hornín. „Ide hlavne o minerály z triedy kremičitanov a kremeň zo skupiny oxidov,“ povedala Petrášová.

Modelovanie hornín i maľovanie pre majmenších

Nadobudnuté vedomosti i nové informácie získané prehliadkou prezentácie hornín a minerálov môžu účastníci podujatia uplatniť pri rôznych vedomostných a tvorivých aktivitách. Deti materských škôl a žiaci prvého stupňa základných škôl si svoje zručnosti a vedomosti môžu zdokonaliť hravou formou pri modelovaní minerálov a hornín. K dispozícii sú aj výtvarné aktivity, v rámci ktorých na pripravených omaľovánkach môžu verne zobraziť farebný svet minerálov.

Premietnu film o diamantoch

Pre starších žiakov základných škôl sú pripravené náročnejšie tvorivé aktivity predpokladajúce istú úroveň vedomostí. Postreh a zručnosť si vyskúšajú pri rôznych spoločenských hrách, hádankách z neživej prírody, pexesách a puzzle hornín a minerálov. Základné informácie o mineráloch a horninách im poskytnú aj rozmanité pracovné listy či riešenie krížoviek a osemsmeroviek. Zručnosť a precíznosť preukážu aj pri zhotovovaní papierových modelov výbrusov a kryštálov.

Celkovú atmosféru dielne popri premietaní videofilmu o diamantoch dotvárajú i kresby a stručné texty dokumentujúce stavbu zemského telesa a vznik hlavných stavebných jednotiek zemskej kôry. Podujatie potrvá do 27. februára, návštevu je potrebné nahlásiť vopred pracovníkom múzea.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM