Tvorivá dielňa pre najmenších: Deti sa ponoria do tajov milióny rokov starej ríše
Priblížiť svet nerastnej ríše prostredníctvom minerálov a hornín je ambíciou prezentačného podujatia s tvorivou dielňou Nie je kameň ako kameň sprístupneného v priestoroch Tribečského múzea. Je určené predovšetkým deťom materských a žiakom základných škôl.
Tvorivá dielňa pozostáva z dvoch častí. Prezentačná časť podujatia prostredníctvom petrologickej a mineralogickej zbierky Tribečského múzea oboznamuje s rôznorodosťou hornín a minerálov, podieľajúcich sa na stavbe zemskej kôry formovanej geologickými procesmi počas miliónov rokov. Prezentačná časť je doplnená o horninotvorné minerály, ktoré sú hlavnými zložkami najčastejšie sa vyskytujúcich hornín. „Ide hlavne o minerály z triedy kremičitanov a kremeň zo skupiny oxidov,“ povedala Petrášová.
Modelovanie hornín i maľovanie pre majmenších
Nadobudnuté vedomosti i nové informácie získané prehliadkou prezentácie hornín a minerálov môžu účastníci podujatia uplatniť pri rôznych vedomostných a tvorivých aktivitách. Deti materských škôl a žiaci prvého stupňa základných škôl si svoje zručnosti a vedomosti môžu zdokonaliť hravou formou pri modelovaní minerálov a hornín. K dispozícii sú aj výtvarné aktivity, v rámci ktorých na pripravených omaľovánkach môžu verne zobraziť farebný svet minerálov.
Premietnu film o diamantoch
Pre starších žiakov základných škôl sú pripravené náročnejšie tvorivé aktivity predpokladajúce istú úroveň vedomostí. Postreh a zručnosť si vyskúšajú pri rôznych spoločenských hrách, hádankách z neživej prírody, pexesách a puzzle hornín a minerálov. Základné informácie o mineráloch a horninách im poskytnú aj rozmanité pracovné listy či riešenie krížoviek a osemsmeroviek. Zručnosť a precíznosť preukážu aj pri zhotovovaní papierových modelov výbrusov a kryštálov.
Celkovú atmosféru dielne popri premietaní videofilmu o diamantoch dotvárajú i kresby a stručné texty dokumentujúce stavbu zemského telesa a vznik hlavných stavebných jednotiek zemskej kôry. Podujatie potrvá do 27. februára, návštevu je potrebné nahlásiť vopred pracovníkom múzea.
Foto: ilustračné