Katarína Jankeje Rôzne

Tríbečské múzeum pozýva Topoľčancov: Nová výstava predstaví ohrozeného panovníka hôr!

V známom Tríbečskom múzeu odštartovala nová výstava. Jej cieľom je návštevníkom priblížiť život a dôležitosť orla skalného, často označovaného ako kráľa vtákov či kráľa hôr.

Ilustračný obrázok k článku Tríbečské múzeum pozýva Topoľčancov: Nová výstava predstaví ohrozeného panovníka hôr!
Zdroj: TASR

Výstava Orol skalný – kráľ vtákov a vták kráľov poskytuje zaujímavé informácie o živote orla skalného, o jeho bioindikačnom význame v rámci karpatských ekosystémoch, ako aj o spôsoboch odbornej starostlivosti o tento druh.

„Okrem preparátov je na výstave prezentovaných množstvo fotografických záberov približujúcich tohto majestátneho dravca a jeho mláďatá v ich prirodzenom prostredí,“ uvádza Tríbečské múzeum.

Súčasť tvoria aj ďalšie preparáty dravcov a sov zo zbierkového fondu múzea, a tiež preparáty živočíchov, ktoré slúžia ako ich potrava. Výstava vznikla v spolupráci so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši a potrvá až do 16. mája. Na území Slovenska žije 36 druhov dravých vtákov, z toho 22 hniezdiacich druhov. Orol skalný je jedným z najväčších, rozpätie jeho krídel dosahuje až dva metre. Patrí medzi najviac ohrozené druhy dravcov u nás.

Celková populácia orla skalného na Slovensku, ktorá je systematicky monitorovaná od roku 1994 v celom areáli rozšírenia, sa odhaduje na cca 100 párov. „Kvôli zvýšeniu a stabilizácii jeho populácie je dôležité sledovanie stavu a vývoja populácie týchto dravých vtákov, lokalizácia hniezd ohrozených ľudskou činnosťou (vykrádanie znášok a mláďat z hniezd) a ich ochrana, záchrana slabších mláďat,“ informuje múzeum v pozvánke.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM