Kultúra

Toto si nemôžete nechať ujsť: Svet exotického hmyzu v Tribečskom múzeu v OBRAZOCH

Tribečské múzeum v Topoľčanoch si pre návštevníkov pripravilo poriadne zaujímavú expozíciu. Ponorte sa spolu s nami do tajov ríše exotického hmyzu.

Ilustračný obrázok k článku Toto si nemôžete nechať ujsť: Svet exotického hmyzu v Tribečskom múzeu v OBRAZOCH
10
Galéria
Zdroj: TASR

Hlavným cieľom výstavy je prostredníctvom exponátov tropických druhov z celého sveta, ale aj fotografickej a obrazovej dokumentácie priblížiť rozmanitosť hmyzej ríše. Návštevníci múzea si ju môžu pozrieť do 17. apríla.

Výstava je ukážkou súkromnej zbierky entomológa, cestovateľa, zberateľa a chovateľa exotických živočíchov Michala Zachara z Prievidze. „Z denných motýľov majú svoje zastúpenie atraktívne druhy vidlochvostov a babôčok z celého sveta. Motýle aktívne v noci sú zastúpené druhmi z čeľadí lišajovitých a okáňovitých, kam patrí aj okáň Attacus atlas, jeden z najväčších motýľov s rozpätím krídel až 25 centimetrov,“ informovala Lenka Krošláková z Tribečského mú­zea.

Z viacerých druhov preparovaného hmyzu návštevníkov zaujmú predovšetkým tropické chrobáky.

Okrem preparovaných exponátov dopĺňajú výstavu aj živé živočíchy, chované v teráriách.

Ukážkou tropického hmyzu, ktorý sa dá úspešne chovať a rozmnožovať v zajatí, sú pakobylky. Ide o živočíchy aktívne v noci, typické svojím ochranným maskovaním. Tvarom tela pripomínajú konáriky, a tak ich prezradí až pohyb. Prezentované sú aj šváby a zákernice. Výstavu dopĺňajú aj iné skupiny bezstavovcov, chovaných v zajatí.

Návštevníci majú jedinečnú možnosť vidieť živé škorpióny, pavúky – vtáčkare a mnohonôžky. Sú to teplomilné druhy, pochádzajúce predovšetkým z oblastí rovníka a trópov.

Svet exotického hmyzu v Tribečskom múzeu v OBRAZOCH
10
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM