Katarína Jankeje Správy

Topoľčany varujú pred búrkami aj intenzívnymi lejakmi: V týchto hodinách vonku určite bacha!

Počasie nám má ukázať svoju menej prívetivú tvár. Okres musí rátať s hromami-bleskami, ale aj intenzívnymi lejakmi, ktoré s nimi môžu byť spojené. Kedy sa očakáva, že na nás udrú búrky?

Ilustračný obrázok k článku Topoľčany varujú pred búrkami aj intenzívnymi lejakmi: V týchto hodinách vonku určite bacha!
Zdroj: TASR

Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), v okrese Topoľčany sa ojedinele očakáva výskyt búrok, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Výstraha prvého stupňa pred búrkami platí od stredy 13.5. 17:00 až do štvrtka 14.5. 07:00.

S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 17 – 25 m/s,“ informujú meteorológovia s tým, že intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Podľa ďalších slov odborníkov zo SHMÚ, pri spomínaných búrkach je možný výrazný, prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov).

Článok sme naposledy aktualizovali o 09.30 hod.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM