Katarína Jankeje Kultúra

Talentovaná výtvarníčka zavíta do Topoľčian: Jej maľby sú plné životného hľadania

Vernisáž k výstave malieb, ktoré zachytávajú pocity z pobytu slovenskej umelkyne v Španielsku a v iných lokalitách sa rozbehne v piatok od 19.00 večer. Podujatie v podchode AS bude doplnené o workshop svojráznej rusko-nemeckej dvojice.

Ilustračný obrázok k článku Talentovaná výtvarníčka zavíta do Topoľčian: Jej maľby sú plné životného hľadania
Zdroj: TASR

Denníkom autorky mapujúcim jej pobyt v španielskej Cuence, v Prahe či Banskej Bystrici je výstava Hľadanie krajiny, nekrajiny, neokrajiny mladej slovenskej výtvarníčky Kristíny Minčíkovej.

Samota, odcudzenie i fascinácia

Maľby, ktoré vznikali v priebehu viac ako dvoch rokov, predstaví na samostatnej výstave v Multimediálnom priestore pre súčasnú kultúru Nástupište 1–12 v Topoľčanoch v podchode autobusovej stanice. „Často rozostrené obrazy krajiny, prírody či mesta ponúkajú divákovi možnosť nazrieť do vnútorného prežívania maliarky konfrontovanej s novým prostredím. Pocity ako samota, odcudzenie, ale i fascinácia časom a cestou sú v Minčíkovej obrazoch umocnené tlmenou paletou farieb, často ústiacou do monochromatických obrazov. Autorka sa pritom ukazuje ako neúnavná experimentátorka, ktorá v úsilí o zachytenie bezprostredného dojmu experimentuje s rôznymi zobrazovacími médiami a výtvarnými technikami,“ zhodnotil tvorbu Minčíkovej Julo Krištof z Nástupišťa 1–12.

Kristína Minčíková pochádza z Pravenca a je študentkou maľby na Akadémii umení v Banskej Bystrici. V roku 2012 absolvovala zahraničnú stáž na Fakulte výtvarných umení Univerzity Castilla la Mancha v španielskej Cuence. V súčasnosti žije a pôsobí v Bratislave, kde študuje animáciu na Vysokej škole výtvarných umení.

Workshop svojráznej dvojice

Vernisáž k výstave Hľadanie krajiny, nekrajiny, neokrajiny bude v piatok 21. novembra sprevádzať workshop Anny Romanenko a Björna Kühna The Unfailing Table/Neomylný stôl, svojrázna umelecká predstava o čase po futuristickom novom počiatku. Rusko-nemecká dvojica sa vo svojej tvorbe zameriava na skúmanie funkčných schopností vecí. „Vytvárajú alternatívne ekológie budovaním nástrojov a rozhraní, ktoré vyvolávajú nepredvídané mechanizmy a dôsledky spôsobujúce zmenu ich okolia,“ skonštatoval Krištof.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM