Kultúra

Spoznajte jedinečnosť našej prírody: Tribečské múzeum pozýva všetkých zvedavcov

Významné prírodné dedičstvo topoľčianskeho regiónu, jedinečnosť živej a neživej prírody, predstavuje výstava, ktorá sa v utorok začala v Tribečskom múzeu v Topoľčanoch.

Ilustračný obrázok k článku Spoznajte jedinečnosť našej prírody: Tribečské múzeum pozýva všetkých zvedavcov
Zdroj: TASR

Výstava približuje osobitne chránené územia prírody veľkoplošného a maloplošného charakteru nachádzajúce sa v regióne.

Z veľkoplošných chránených území predstavuje Chránenú krajinnú oblasť Ponitrie a Chránené vtáčie územie Tribeč. Maloplošné chránené územia sú zastúpené viacerými kategóriami, reprezentujúcimi národnú prírodnú rezerváciu Hrdovická, päť prírodných rezervácií, dve prírodné pamiatky, štyri chránené areály, dva chránené stromy a päť území európskeho významu, ktoré sú zaradené do európskej siete Natura 2000, informovali pracovníci múzea. Výstava potrvá do 31. októbra tohto roka.

Prostredníctvom geologických, botanických a zoologických exponátov zo zbierok múzea a informačných posterov prináša výstava súhrnné informácie z oblasti flóry, fauny a neživej prírody významných lokalít.

Približuje najvzácnejšie a najviac ohrozené druhy rastlín a živočíchov, rovnako ako hodnotné prírodné biotopy geografických celkov Tribeč, Považský Inovec a Nitrianska pahorkatina. Výstavu tvorí približne stovka preparátov živočíchov obývajúcich tieto špecificky cenné časti prírody. Zo vzácnych druhov fauny je vystavený napríklad včelár lesný, sova lesná, mačka divá či srnec hôrny.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM