Katarína Jankeje Rôzne

René z Topoľčian zabodoval: Výtvarný talent mu vyniesol prvenstvo v celoslovenskej súťaži

Celoslovenská súťaž, ktorá nahliadala na ľudské práva očami detí pozná svojich víťazov. Z prvého miesta sa tešil talentovaný René Zrubec z Topoľčian.

Ilustračný obrázok k článku René z Topoľčian zabodoval: Výtvarný talent mu vyniesol prvenstvo v celoslovenskej súťaži
Zdroj: TASR

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák odovzdal v Bratislave ceny víťazom výtvarno-literárnej súťaže Ľudské práva očami detí. Jej cieľom je podporiť výučbu i verejnú diskusiu o ľudských právach a spoznať, ako vnímajú ľudské práva práve tí najmenší. „Ďakujem všetkým deťom, ktoré nám účasťou v súťaži tak úprimne a veľmi osobne otvorili svoj svet. Je to pre nás naozaj užitočné a poučné,“ uviedol Lajčák, ktorý je zároveň predsedom Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.

Výtvarnú súťaž vyhral žiak z Topoľčian

Súťažilo sa v dvoch kategóriách – výtvarná súťaž, určená žiakom 1. stupňa základných škôl a literárna súťaž, pre žiakov 2. stupňa základných škôl a osemročných gymnázií. Témou prác tento rok bolo „Moje ja – ja som ja!“.

Kategóriu Výtvarná súťaž vyhral René Zrubec zo Spojenej školy v Topoľčanoch. Na druhom mieste skončila Adriána Kucková zo Základnej školy s materskou školou v Preseľanoch. V kategórii Literárna súťaž si prvú cenu odniesol Šimon Krišta zo Základnej školy Sídlisko II vo Vranove nad Topľou.

Deti sú najlepším zrkladom

„Deti sa v rámci témy zamýšľali nad tým, kým sú, kde žijú, kde vidia svoje miesto a aké majú túžby. V súťažných prácach sme dostali prehľad, aký dospelým často uniká,“ uviedol minister pri oceňovaní víťazov. Podľa jeho slov sú deti vo svojej úprimnosti najlepším a najprísnejším zrkadlom. „Musíme sa naučiť dôverovať im, počúvať ich a akceptovať, že aj ony vedia, čo je pre ne najlepšie,“ myslí si Lajčák. Ako tvrdí, je dôležité v spoločnosti vytvárať prostredie na dodržiavanie ľudských práv, vychovávať deti v láske a vštepovať im toleranciu ako súčasť každodennej reality.

Vyberali z tisícky prác

Súťaž sa koná už tretí rok a zapojilo sa do nej dosiaľ najviac účastníkov, a to 393 základných škôl vrátane osemročných gymnázií, ktoré zaslali celkovo 1054 výtvarných a 284 literárnych prác. Všetky ocenené práce sú vystavované na zastupiteľských úradoch SR a kultúrnych inštitútoch v zahraničí. Zámerom súťaže Ľudské práva očami detí je podporiť výučbu o ľudských právach na základných školách a osemročných gymnáziách a podmieniť záujem detí o spoznávanie svojich práv a povinností. Súťaž organizuje ministerstvo zahraničných v spolupráci s ministerstvom školstva, ministerstvom práce, Iuventou a slovenským výborom UNICEF.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM