Katarína Jankeje Rôzne

Problém túlavých zvierat v meste: Ako a kde skončia po odchyte?

Pravidelným problémom každého mesta, i Topoľčian, sú zatúlané zvieratá. Za odchyt zodpovedá Mestská polícia. Čo sa však stane, keď sa majiteľ zvieraťa nenájde?

Ilustračný obrázok k článku Problém túlavých zvierat v meste: Ako a kde skončia po odchyte?
Zdroj: Dnes24.sk

Majiteľ si pri vychádzke nedá lepší pozor a pes behom okamihu zmizne. Stáva sa to častejšie ako si myslíme. Tento rok bolo Mestskou políciou odchytených takmer 50 zvierat.

Odborne spôsobilí na odchyt zvierat sú v našom meste piati príslušníci polície. Ako sa pre náš portál vyjadril náčelník Mestskej polície v Topoľčanoch Ľudovít Duša: „Odchyt túlavých psov v meste Topoľčany vykonávajú odborne spôsobilí príslušníci mestskej polície, odchyty v roku 2014 boli vykonávané štandardnými postupmi, pričom v nutných prípadoch boli použité aj narkotizačné látky. K odchytu túlavých zvierat je vyškolených 5 príslušníkov mestskej polície, ktorí získali „Osvedčenie na odchyt zabehnutých a túlavých zvierat“ v Inštitúte vzdelávania veterinárnych lekárov v Košiciach. Týchto príslušníkov mestskej polície ich náčelník určuje aj do pohotovosti k odchytu v dňoch, kedy nie je zaradený do služby niektorý z nich, čím je zabezpečený odchyt túlavých zvierat denne 24 hodín.

Putujú do karanténnej stanice

Odchytené zvieratá sú ustajnené v karanténnej stanici, ktorú mesto Topoľčany vybudovalo v priestoroch dotrieďovacieho dvora (za firmou SEWS), kde sú vykonané všetky úkony v zmysle platných právnych noriem. Príslušný odbor mestského úradu každý rok vyberá veterinárneho lekára na poskytovanie služby súvisiacej s veterinárnymi prehliadkami odchytených zvierat. V karanténnej stanici je zvieratám poskytnutá všestranná starostlivosť do doby, kedy sú vydané ich majiteľom, ktorí ale majú povinnosť uhradiť náklady, ktoré vznikli mestu v súvislosti s odchytom, veterinárnou prehliadkou a ustajnením odchytených zvierat,“ vysvetľuje Duša.

Niektorých si nevyzdvihnú

Je však bežné, že pre zviera si nik nepríde. Kam putuje potom? „Ak si majiteľ odchytené zviera nevyzdvihne, je s ním zaobchádzané humánne v tom, že nie je utratené ale v spolupráci so „Slobodou zvierat“ je odvezené do niektorého zo zriadených útulkov v rámci kraja. V tomto roku bolo takto odvezených 17 psov z celkového počtu 48 odchytených,“ pokračuje Duša.

Volajte hneď 159

Ak zbadáte túlať sa psa či iné zviera, nesnažte sa ho odchytiť na vlastnú päsť. Radšej ihneď kontaktujte políciu. „Ak občania mesta uvidia voľne sa pohybujúceho psa, k jeho odchytu a zabezpečeniu bezpečnosti ľudí a iných zvierat stačí vec oznámiť mestskej polícii prostredníctvom bezplatnej telefonickej linky č. 159,“ dodal na záver Duša.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM