Správy

Poplatky na pohotovostiach by sa mali zvýšiť, v nemocniciach na 10 eur

Pacient s nádchou či kašľom by mal za návštevu urgentu v nemocnici po novom zaplatiť desať eur. Doteraz ho to vyšlo na necelé dve eurá.

Ilustračný obrázok k článku Poplatky na pohotovostiach by sa mali zvýšiť, v nemocniciach na 10 eur
5
Galéria
Zdroj: TASR

Zvýšený poplatok má podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) odradiť pacientov, ktorí by chceli zneužívať systém. Čakárne by podľa neho po tejto zmene nemuseli byť také preplnené.

„Takto chceme presmerovať pacientov do ambulantnej pohotovostnej služby,“ vysvetlil na tlačovej konferencii Drucker. Kašeľ či nádcha sa nepovažuje za neodkladnú zdravotnú starostlivosť, ktorú urgent v nemocniciach poskytuje.

Približne 50 až 60 percent prípadov nepatrí na urgentné príjmy, ukázali výkazy veľkých nemocníc. Navrhované zmeny by mohli byť v praxi platné v júli tohto roka.

Drucker chce dať novelu zákona do medzirezortného pripomienkového konania v najbližších dňoch. Ak ale do nemocnice príde človek s úrazom či v ohrození života, nemal by po novom zaplatiť nič.

Takisto sa to bude týkať prípadu, ak na urgente budú pacienta ošetrovať najmenej dve hodiny. Pohotovostný poplatok vo výške 1,99 eura sa momentálne platiť nemusí, ak je človek následne hospitalizovaný.

Okrem pohotovostí na urgente existujú ešte ambulantné pohotovosti. Chodia sem ľudia, ktorí majú napríklad vysokú horúčku. Pacienti by tu mali po novom zaplatiť dve eurá, teraz sa platí o cent menej. Ak ale lekári nechajú pacienta na pozorovaní alebo posúdia, že ho treba hospitalizovať, takisto by nemal zaplatiť nič.

Ilustračné foto, TASR

Nemocnice, zdravie, euro
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM