Samospráva

Obyvatelia rozhodli: Topoľčianska radnica podporí štyri zaujímavé projekty

Topoľčianska radnica podporí z budúcoročného mestského rozpočtu štyri projekty, o ktorých realizácii hlasovaním rozhodli obyvatelia mesta.

Ilustračný obrázok k článku Obyvatelia rozhodli: Topoľčianska radnica podporí štyri zaujímavé projekty
Foto: Ivan Bučko / Zdroj: Dnes24.sk

V oblasti dopravy, komunikácie a občianskej vybavenosti podporí radnica projekt Pump Track, v oblasti obnovy objektov a budov získalo najviac hlasov vybudovanie zavlažovania s následnou rekultiváciou zelenej plochy v areáli futbalového štadióna. V oblasti sociálnych služieb získal najväčšiu podporu projekt Pomoc našim seniorom a v oblasti kultúry projekt Filmový festival kultového filmu.

Hlasovanie o projektoch podporených v budúcom roku z participatívneho rozpočtu spustilo mesto Topoľčany začiatkom júla tohto roka. Občania mohli z jednej IP adresy hlasovať jedenkrát denne. Už krátko po spustení sa začali objavovať informácie o podvádzaní v hlasovaní. Magistrát zistil, že za niektoré projekty nehlasovali reálni ľudia, ale internetové roboty.

„Vzhľadom na to, že bolo zistené, že v niektorých oblastiach sa nehlasuje fér, ale prostredníctvom nepovolených technických zariadení, robotov, vedenie mesta sa rozhodlo ukončiť a anulovať doterajšie výsledky hlasovaní vo všetkých kategóriách a zriadiť povinnosť registrovať sa na stránke mesta, kde bude môcť každý hlasovať iba jedenkrát,“ potvrdilo vedenie mesta.

Nové hlasovanie trvalo do konca septembra a ukončené bolo nie úplne štandardným spôsobom.

„Zo strany správcu webovej stránky mesta Topoľčany nie je možné anketu nijakým spôsobom ovplyvniť, ani ju upravovať. Dňa 30. septembra v čase od 16.00 h do 20.00 h anketa vykazovala chybovosť, bol zaznamenaný enormný nárast hekerských prístupov, ktoré mohli byť príčinou tejto nefunkčnosti. Naša spoločnosť neloguje ankety, preto nie je možné spätné vyhodnotenie,“ vyjadril sa správca webu.

Komisia pre posúdenie projektov na svoje zasadnutie v pondelok (7. 10.) prizvala aj autorov projektu, aby spočítali hlasy z anketových lístkov z Radničných zvestí. Na návrh primátorky nebol žiadny z projektov vylúčený, pretože nebolo možné s istotou určiť, komu mali útoky pomôcť a komu poškodiť.

„Pre vedenie mesta je tento ročník poučením a budeme hľadať nové spôsoby získavania podpory pre projekty,“ skonštatovala primátorka Topoľčian Alexandra Gieciová.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM