Novinka v Tribečskom múzeu: Predstavuje chránené územia Slovenska
Prírodné bohatstvo našej krajiny približuje výstava Chránené územia Slovenska - národné parky, ktorú sprístupnili v priestoroch Tribečského múzea v Topoľčanoch.
Expozícia prezentuje významné prírodné a krajinárske hodnoty, geológiu, rôzne typy biotopov, faunu a flóru našich chránených území s cieľom prispieť ku zvyšovaniu environmentálneho vedomia verejnosti.
Výstava pozostáva zo 41 informačných panelov, ktoré zapožičalo Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Expozícia je doplnená o vyše 100 druhov preparovaných živočíchov pochádzajúcich zo zbierok Tribečského múzea. „Na výstave sa môžu návštevníci preniesť do Tatranského národného parku založeného 1. januára 1949 alebo do susediaceho, najrozľahlejšieho Národného parku Nízke Tatry. Predstavíme tiež Národný park Slovenský raj, ktorý v sebe ukrýva krásu viacerých vodopádov,“ informovali organizátori.
K ďalším prezentovaným chráneným územiam patria Poloniny s ich pralesmi, Malá a Veľká Fatra, Slovenský kras s jedinečnými jaskyňami, Muránska planina i najmenší Národný park Pieniny so skalnými stenami a bradlami rozmanitého tvaru, ktoré spolu s Prielomom Dunajca vytvárajú výrazné krajinné dominanty. „Výstava ponúka zaujímavé texty, krásne fotografie a množstvo preparátov živočíchov. Návštevníci ju v Tribečskom múzeu môžu vidieť do 27. októbra,“ pozývajú organizátori.
Foto: ilustračné