Kultúra

Niečo pre milovníkov histórie: Fragmenty spadnutých bojových lietadiel v múzeu

Takmer 300 autentických častí pochádzajúcich z bojových lietadiel, ktoré spadli počas druhej svetovej vojny v topoľčianskom regióne, prezentuje Tribečské múzeum v Topoľčanoch.

Ilustračný obrázok k článku Niečo pre milovníkov histórie: Fragmenty spadnutých bojových lietadiel v múzeu
Zdroj: TASR

Ukážky fragmentov krídiel, trupu, vnútorného zariadenia, motorov a leteckého výstroja dopĺňajú dobové fotografie, mapy a zaznamenané životné príbehy členov jednotlivých posádok zostrelených lietadiel, informovali pracovníci múzea. Výstava Bojové lietadlá potrvá do 11. januára budúceho roka.

Výstavu pripravilo Tribečské múzeum v spolupráci s Nitrianskym samosprávnym krajom a zberateľom Romanom Vránom. „Vojenské letectvo tvorilo počas druhej svetovej vojny dôležitú zložku vojenských síl, napriek tomu sa o osudoch mnohých padnutých lietadiel a ich posádok vie len veľmi málo. Zmapovať túto časť histórie v našom regióne sa už dve desiatky rokov usiluje Roman Vrána,“ informovalo vedenie múzea. Vďaka dlhoročnému bádaniu v archívoch, ale aj na miestach tragických udalostí sa Vránovi podarilo zhromaždiť množstvo predmetov z padnutých lietadiel a tiež informácií o ich letcoch.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM