Nenechajte si ujsť! Tribečské múzeum predstavuje Klenoty z múzejného depozitára
Významné exponáty zo svojho zbierkového fondu predstavuje Tribečské múzeum v Topoľčanoch. Zbierkový fond múzea v súčasnosti obsahuje 89.645 originálnych predmetov, ktoré pred zaradením do múzejného fondu tvorili autentickú zložku prírodných a spoločenských reálií.
„Množstvo z nich už bolo verejnosti prezentované formou expozícií alebo tematických výstav. Mnohé exponáty, medzi nimi i najnovšie prírastky zbierkových predmetov, sú verejne vystavené prvýkrát,“ informoval múzejný pedagóg Ľubomír Opáth. Výstava Klenoty z múzejného depozitára potrvá do 12. marca tohto roka.
V historickej časti výstavy pútajú pozornosť návštevníkov lampy z uhrovskej sklárne, ktorú v roku 1874 vybudoval viedenský podnikateľ Jozef Schreiber. V prevádzke bola do roku 1914, kedy uplynula 40-ročná nájomná zmluva. Keďže mal majiteľ problémy s jej obnovou, musel prosperujúcu uhrovskú skláreň presťahovať aj so sklárskym kolektívom do Lednických Rovní.
Ďalším zaujímavým predmetom je armáles, pôvodne udelený cisárom rímskym a kráľom nemeckým Matejom II. Leonovi, grófovi z Ulffeldu, neskôr vyhotovený a vylepšený cisárom rímskym Karolom VI. Vyhotovený je na pergamene, vo väzbe z červeného zamatu, opatrený privesenou pečaťou Karola VI.
„Vystavené sú aj rôzne československé bankovky od roku 1919 či archeológmi objavené mince. Medzi nimi vyniká dobre zachovalý zlatý dukát Žigmunda Luxemburského, uhorského kráľa v rokoch 1387–1437,“ uviedol Opáth.
Zbrane zo zbierkového fondu múzea sú zastúpené palnými a chladnými zbraňami. Medzi najzaujímavejšie patria Albertova terčovnica vyrobená okolo roku 1850, puška Mauser – model 1898 a lovecký tesák. Na výstave je prezentovaná aj časť archeologických výskumov, ktoré realizovali interní aj externí pracovníci múzea.
Fond etnológie je zastúpený maketami vodných mlynov a hospodárskeho dvora. V mineralogickej časti výstavy sa nachádza prevažne kremeň so svojimi odrodami. Zaujímavé sú geódy, v ktorých kryštály kremeňa a jeho odrôd narastajú vo vnútornej stene dutín guľovitých útvarov. Minerály prezentované na výstave pochádzajú zo slovenských, českých a ďalších svetových lokalít.
Zoologickú časť výstavy reprezentujú dermoplastické preparáty rôznych živočíchov. K najzaujímavejším a najnovším patria invázne druhy psíka medvedíkovitého a nutria riečna, ktoré sú prvýkrát prezentované na verejnosti. Zbierkový fond botaniky zastupuje obrazový materiál v podobe digitalizovaných snímok herbárových položiek viacerých druhov rastlín.
Foto: ilustračné