Katarína Jankeje Rôzne

Milovníci histórie žili na hradisku Valy: Pozrite si VIDEO z pobytu v mrazivom stredoveku!

Teploty pod nulou, kopy snehu, žiadny mobil, či kontakt s dnešným moderným svetom. Tak vyzeral pobyt členov občianskeho združenia Herjan, ktorí sa rozhodli dobrovoľne stráviť tri dni a tri noci na hradisku Valy v Bojnej. Prečítajte si, čo ich k tomu viedlo.

Ilustračný obrázok k článku Milovníci histórie žili na hradisku Valy: Pozrite si VIDEO z pobytu v mrazivom stredoveku!
Zdroj: YouTube.com

Združenie Herjan funguje druhý rok, ale ako skupina sa zaoberá oživovaním histórie už dlhšie, pričom sa členovia venujú najmä dobovému životu v Škandinávií. Nedávno sa rozhodli vyskúšať si život našich predkov v replikách stredovekých obydlí v známej obci v našom okrese. O nápade i pobyte sme sa porozprávali so Samuelom Grolichom, vedúcim občianskeho združenia.

Kedy vás napadla myšlienka skúsiť stráviť noci v stredovekých príbytkoch?

Myšlienka nás napadla niekedy v letných mesiacoch, keď sme chodili po historických festivaloch, kde sa rekonštruuje poľné ležanie stanov. Divákom sa to páči, aj väčšine účinkujúcich, ale my sme chceli rekonštruovať dobový život, v ktorom bežne určite ľudia nežili v stanoch niekde na poli.

Ako vyzeral váš deň ako tradičného obyvateľa Valov?

Ráno som sa zobudil do mrazivého rána pocitovo bolo určite pod –10°C. Pohľad na drevo, ktoré nám zostalo bol hrozivý. Tak som musel zobudiť ostatných a rozdať úlohy. Nikomu sa moc nechcelo, ale po chvíli kričania sa dali do pohybu. Časť sa starala o jedlo, ďalší rúbali drevo a tí čo strážili oheň, tí dospávali. Kým bola hotová polievka, ktorá neuveriteľne potešila, tak sa každý snažil niečo robiť, aby len tak nesedel a nemrzol. Čas sme si krátili rozprávaním sa, jedením, niektorí ďalej rúbali drevo, iní zase zlepšovali bojové schopnosti. V zimných mesiacoch je slnko slabé, a tak ani deň netrval dlho. Večer panovala dobrá nálada, všetci sa bavili, popíjalo sa pivo a medovina, hrala hudba a spievalo sa, jedli sme čo nám prišlo pod ruku a užívali si každý dúšok dobového života.

Ako ste sa zahrievali pred zimou?

Zimu človek väčšinou pociťoval len na končatinách, pokiaľ sme ich dobre izolovali tak nebol žiadny problém a človek sa mohol pomerne dobre vyspať. Počas dňa sme teplo nachádzali pri ohni, ale ak sme mali rukavice, tak stačila nejaká práca, aby sa človek udržal v teple. Ale musím povedať, že človek musí chcieť. Niekto by to nemusel vydržať – po kolená v snehu v kožených topánkach to zrejme nebude každému po chuti, nám to ale naopak robilo radosť.

Vyskytol sa aj moment, keď ste si povedali: „Dosť. Ide sa domov, do tepla“?

Tieto momenty prišli, až keď sme balili a vedel som, že tam už nezotrváme. Vždy po akcií sa teším domov na blízkych a na svoju posteľ. Najkritickejší moment bol ale určite poslednú noc, keď sme na mieste ostali len dvaja a kvôli silnému vetru sme nemohli v domoch kúriť. Vtedy som vážne chcel nech je ráno a ja som už na ceste domov.

Dojmy z pobytu boli teda pozitívne?

Pobyt bol určite obohacujúci v mnohých smeroch. Už len kvôli tomu, že som spoznal skvelých ľudí počínajúc pánom starostom Jozefom Stankovským a nespočetným množstvom turistov, ktorí prišli vďaka nemu. Tí prichádzali takmer počas celého pobytu a ponúkali nás rôznymi sladkosťami, ale aj alkoholom. Najcennejšie boli asi momenty, keď sme ich mohli my pohostiť a tak sme pochopili tú pohostinnosť, ktorá musela vládnuť v tej dobe. Ak niekto prechádzal okolo sídla a široko ďaleko nebolo nič, tak sa tam jednoducho musel zastaviť a požiadať o jedlo a vodu. Tak isto sú situované aj Valy, v okolí nič nie je a kto sa chcel zohriať uchýlil sa k nám.

Ako vás napadlo natočiť aj video?

S nápadom prišiel pán starosta Stankovský, po tom čo sme ho poprosili či môžeme prenocovať tri noci na Valoch, s čím nemal problém. Vo videu sú zachytené niektoré scény bežného života, ďalej je tam niečo z boja a nakoniec sme sa s našimi amatérskymi hereckými výkonmi pokúsili o scénku s otrokom zajatcom.

Pozrite si VIDEO, ktoré zachýtava život našich predkov!

Stredovek na hradisku Valy - Bojná
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM