Katarína Jankeje Samospráva

Mamičky, zbystrite pozornosť: Vieme prečo a ako sa zvyšovali poplatky za naše škôlky!

Na viaceré mamičky a ich deti čakalo nepríjemné prekvapenie v podobe zvýšenia poplatkov za materskú školu. Zisťovali sme prečo k nemu došlo, kto o tom rozhodol a kam bude prostriedky spätne využité.

Ilustračný obrázok k článku Mamičky, zbystrite pozornosť: Vieme prečo a ako sa zvyšovali poplatky za naše škôlky!
Zdroj: Dnes24.sk

Začiatok nového školského roka máme už dávno za sebou, no mnohé mamičky sa doteraz neprestávajú čudovať sumám, ktoré musia mesačne vynakladať za škôlky v našom meste. „Bola som v šoku, keď som zistila tú sumu, a za mesiac! Každý mesiac 15 eur plus samozrejme poplatky za desiatu a obed. Som slobodná matka a pre mňa tie peniaze nie sú málo,“ prezradila nám mamička dcérky, ktorá navštevuje Materskú školu na ulici Gagarinovej.

Kto navrhuje a schvaľuje?

Zvýšenie poplatkov sa netýkalo iba jednej materskej školy, oslovili sme preto primátora mesta Topoľčany Petra Baláža, aby nám vysvetlil dôvody prečo sú od septembra rodičia v našom meste nútení platiť vyššie sumy. „Výška finančných príspevkov v školách a školských zariadeniach je určená vo Všeobecne záväznom nariadení (VZN) Mesta Topoľčany o určení výšky finančných príspevkov v školách a školských zariadeniach zriadených Mestom Topoľčany. Návrh VZN Mesta Topoľčany bol schválený v zastupiteľstve v júni 2014 v súlade s príslušnými zákonmi. V zmysle ustanovení školského zákona určuje výšku príslušných finančných príspevkov zriaďovateľ prostredníctvom VZN,“ vysvetľuje Baláž.

Podnety od kompetentných

Zvýšené sumy navrhli vedúci pracovníci jednotlivých škôl. Ako pokračuje primátor: „Výška finančných príspevkov bola navrhnutá riaditeľmi škôl a školských zariadení. Medzi najdôležitejšie požiadavky a podnety zo škôl a školských zariadení v júni 2014 patrili: návrhy súvisiace so zvýšením mesačného príspevku na čiastočnú úhradu výdavkov za pobyt dieťaťa v materskej škole pre kategóriu detí do troch rokov veku a pre kategóriu detí s trvalým pobytom mimo mesta Topoľčany, na štúdium v základnej umeleckej škole, úhradu nákladov na činnosti školského klubu detí a úhradu nákladov v školskej jedálni.

Finančné rozpätie od 13 do 20 eur

Jednotlivé mesačné poplatky si upravili už samotní riaditelia. „Zaviedlo sa tzv. finančné rozpätie, pričom konkrétnu výšku mesačného príspevku určí riaditeľ(ka) príslušnej školy alebo školského zariadenia. Na úrovni materských škôl došlo k zmene výšky mesačného príspevku na čiastočnú úhradu výdavkov za pobyt dieťaťa v materskej škole z pôvodných 13eur na finančné rozpätie 13 – 20 eur (s uvedením informácie, že konkrétnu výšku mesačného príspevku určí riaditeľ(ka) príslušnej materskej školy),“ informuje Baláž.

Kam idú peniaze?

Jednou z otázok, ktoré zaujímajú viaceré rodiny s deťmi v Topoľčanoch, je aj kde budú tieto prostriedky refinancované. Podľa slov Baláža, pôjde o bežné úhrady. „Finančné príspevky riaditelia využijú na prevádzku školy, na úhradu bežných výdavkov (napríklad nákup učebných pomôcok a podobne).

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM