Samospráva

Komunálne voľby sú pred nami: Ako budeme hlasovať za kandidátov?

Už 15. novembra si budeme vyberať nového primátora a poslancov. Prečítajte si súhrnné informácie a tiež ako postupovať, ak sa nemôžete zo závažných dôvodov dostaviť.

Ilustračný obrázok k článku Komunálne voľby sú pred nami: Ako budeme hlasovať za kandidátov?
Zdroj: TASR

Necelé dva týždne nás delia od komunálnych volieb 2014. V našom meste si okrem nového primátora budeme voliť aj 21 členov zastupiteľstva. Ako bude prebiehať hlasovanie?

Každý obyvateľ mesta si zakrúžkovaním vyberie iba jedného kandidáta na post primátora. K dnešnému dňu sa o túto funkciu v Topoľčanoch uchádza 5 kandidátov. Ako informuje radnica mesta Topoľčany: „Na hlasovacom lístku pre voľby primátora mesta zakrúžkuje volič poradové číslo len jedného kandidáta. Volič hlasuje tak, že po opustení priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov vloží obálku do volebnej schránky. Voličovi, ktorý sa neodobral do tohto priestoru, komisia hlasovanie neumožní.“

Počet podľa volebného obvodu

Pri voľbe poslancov je počet rozdielny v závislosti od príslušného volebného obvodu. Z množstva ohlásených kandidátov si obyvatelia mesta budú vyberať iba 21 členov zastupiteľstva. Ak stále neviete, do ktorého obvodu patríte, prečítajte si náš článok: Zastupiteľstvo rozhodlo: TAKTO budú delené volebné obvody! „Na lístku pre voľby poslancov mestského zastupiteľstva sa zakrúžkujú poradové čísla jednotlivých uchádzačov, avšak najviac u toľkých kandidátov, aký počet poslancov má byť vo volebnom obvode zvolený (údaj je uvedený na hlasovacom lístku),“ pokračuje mesto v informovaní.

Voliť môžete aj z domu

Komunálne voľby sú určené všetkým obyvateľom nad 18 rokov, preto ak sa nemôžete dostaviť do volebnej miestnosti, kontaktujte okrskovú komisiu. Kompletný zoznam komisií v našom meste nájdete v článku: Rozhodneme o poslancoch aj primátorovi: Pozrite si, v ktorom okrsku budete voliť. „Volič, ktorý sa nemôže v deň volieb dostaviť do volebnej miestnosti, môže požiadať zo závažných, najmä zdravotných dôvodov okrskovú volebnú komisiu (v ktorej zozname voličov je zapísaný) o hlasovanie mimo volebnej miestnosti. V takom prípade komisia vyšle k voličovi dvoch svojich členov s prenosnou volebnou schránkou, hlasovacími lístkami a obálkou,“ informuje radnica mesta svojich voličov. Aj v tomto prípade sa hlasuje tak, aby sa dodržala tajnosť voľby.

Nezabudnite si občiansky preukaz

V neposlednom rade si nezabudnite so sebou zobrať platný preukaz totožnosti. Bez neho voliť jednoducho nemôžete. Ako dodáva radnica mesta vo svojich pokynoch: „Volič je povinný preukázať sa pred hlasovaním preukazom totožnosti. Po zázname v zozname dostane volič vo volebnej miestnosti od okrskovej komisie prázdnu obálku opatrenú odtlačkom úradnej pečiatky mesta a dva hlasovacie lístky – hlasovací lístok pre voľby primátora a hlasovací lístok pre voľby poslancov mestského zastupiteľstva.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM