Katarína Jankeje Rôzne

Keď príroda prekvapuje: Prírodné zaujímavosti z obcí pri Topoľčanoch, o ktorých vie málokto

Pohorie Tríbeč a jeho prírodné krásy pozná väčšina ľudí z topoľčianskeho regiónu. No už ale málokto vie aj o iných prírodných zaujímavostiach, ktorými sa môžu, či mohli pochváliť obce pri Topoľčanoch. Vybrali sme pre vás pár najzaujímavejších.

Ilustračný obrázok k článku Keď príroda prekvapuje: Prírodné zaujímavosti z obcí pri Topoľčanoch, o ktorých vie málokto
Zdroj: TASR
  • Sekvoja v Horňanoch patrí k najzaujímavejším prírodným úkazom. Unikátny strom má takmer 90 rokov. Mohutná sekvoja bola vysadená ešte v roku 1928. Obvod kmeňa nad zemou je viac ako štyri metre, pričom dosahuje úctyhodnú výšku až takmer 25 metrov. Pred 20 rokmi bola vyhlásená za chránený prírodný útvar, v zóne dokonca platí tretí stupeň ochrany.
  • Čertova pec je jedno z najpútavejších miest v našom regióne. Nachádza sa na juhovýchodnom upätí Považského Inovca. Jaskyňa je 27 metrov dlhá a priemerne 6 metrov široká. V roku 1981 bola Čertova pec a jej okolie vyhlásené za chránený prírodný výtvor. Archeologické nálezy dokázali, že jaskyňa Čertova pec bola osídlená už v období stredného paleolitu, starej kamennej doby, v období zhruba 80.000 rokov pred naším letopočtom. Napriek tomu, že jaskyňa je vzácnou archeologickou a paleontologickou lokalitou, patrí k najmenej známym slovenským jaskyniam.
  • Chynoriansky luh sa rozkladá na ploche 44 hektárov a je posledným zvyškom lužného lesa na hornej Nitre s typickým charakterom tvrdého luhu a významným biotopom rastlinstva a živočíšstva. Len vtákov v ňom žije v ňom vyše 40 druhov. Nachádzajú sa tam však aj vyše storočné duby, jasene a bresty s obvodom kmeňa nad 300 centimetrov. Najpozoruhodnejší výjav sa očiam naskytne pri zakvitnutí cesnaku medvedieho, kedy sa vytvorí desiatky metrov dlhý „koberec“ bielych kvetov.
  • Okolie Podhradia sa môže pochváliť viacerými jaskyňami. Najznámejšou je asi Opálená skala s približnou dĺžkou do 50 metrov. Pri návšteve si treba dať pozor, v priestoroch jaskyne žije vraj až šesť druhov rôznych netopierov.
  • V katastrálnom území obce Podhradie sa taktiež nachádza prírodná rezervácia Preliačina. Nachádza sa tu veľké množstvo vzácnych a chránených druhov rastlín, v rezervácií dokonca boli zaznamenané ojedinelé výskyty hornín starších prvohôr.
  • Vedeli ste, že park, nachádzajúci sa pri kaštieli, v známej obci Tesáre je evidovaný ako chránený areál? V lokalite platí tretí stupeň ochrany, pri prechádzke môžete objaviť až 23 druhov listnatých a 7 druhov ihličnatých drevín. V parku z 19. storočia môžete obdivovať aj unikátnu sekvoju (Sequoia gigantea) s vyše 7-metrovým obvodom kmeňa pri zemi.
  • V regióne máme aj oblasť, kde platí dokonca 4. stupeň ochrany. Jedná sa o Solčiansky háj. Prírodná rezervácia bola vyhlásená v roku 1984. Lokalita leží zhruba tri kilometre od obce. Nadmorská výška je v rozpätí 320–383 m n.m. Centrálnu časť rezervácie vypĺňa skalná a lesostepná vegetácia, špeciálnu pozornosť si zasluhuje výskyt druhu hrdobarka páchnuca, ktorá sa tu iba vzácne vyskytuje. Lokalita sa svojím významom radí medzi najcennejšie územia v rámci pohoria Tribeč.
  • V obci Chrabrany pri rieke Nitra sa nachádza prírodný výtvor Belanov kút, ktorý je chránený od roku 1983. Rozprestiera sa na rozhraní katastrálnych území obcí Chrabrany, Čeľadince a Kovarce. Ide o mŕtve rameno rieky so strmými brehmi. Územie je významným útočišťom mnohých chránených živočíchov a rastlín.

Čítajte tiež:

Naše okolie skrýva množstvo zaujímavostí: Pikošky z obcí pri Topoľčanoch, o ktorých vie málokto

Jedna z najcennejších pamiatok na FOTKÁCH: Pokochajte sa krásnou knižnicou Apponiovcov!

OBRAZOM: Zaspomínajte si, z tejto ruiny je teraz nádherný kaštieľ

Foto: Čertova pec

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM