Správy

Do Topoľčian dorazí vlak "budúcnosti": Pozrieť si ho môže aj verejnosť

Na Slovensko prichádza prvý vlak na vodíkový pohon. Zastávku bude mať aj na stanici v Topoľčanoch odkiaľ vyrazí na prezentačnú jazdu do Nitry.

Ilustračný obrázok k článku Do Topoľčian dorazí vlak "budúcnosti": Pozrieť si ho môže aj verejnosť
Zdroj: alstom.com

Coradia iLint od spoločnosti Alstom je prvý osobný vlak na svete poháňaný vodíkovým palivovým článkom. Predstaví sa aj na Slovensku.

Tzv. vlak budúcnosti sa môže pochváliť nulovými emisiami a nízkou hladinou hluku, pričom výfukové plyny tvorí len para a kondenzovaná voda.

Prečítajte si tiež

Ako funguje?

„Vlak je výnimočný predovšetkým vďaka kombinácii rôznych inovatívnych prvkov: čistej premeny energie, flexibilného uskladnenia energie v batériách a inteligentného riadenia trakčného výkonu a dostupnej energie. Je špeciálne navrhnutý pre prevádzku na neelektrifikovaných tratiach a umožňuje čistú a udržateľnú prevádzku vlakov, pričom zabezpečuje vysokú úroveň výkonu,“ prezradila výkonná riaditeľka Francúzsko-slovenskej obchodnej komory (FSOK) Zuzana Desvergnes, ktorá je spoluorganizátorom podujatia.

Na železničnú stanicu do Topoľčian dorazí vlak v piatok 20. mája o 11.51 hod. „Podujatia sa môže zúčastniť aj verejnosť a vlak si môžu aj prezrieť,“ informovala Zuzana Desvergnes.

Prehliadka aj jazda

Od 12.00 do 12.25 by mala prebiehať prezentácia o vodíkovom riešení a tlačová konferencia s pozvanými hosťami. O 12.31 vyrazí vlak na prezentačnú jazdu do Nitry.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

Posted by Chambre de Commerce Franco-Slovaque / Francúzsko-slovenská obchodná komora on Friday, May 13, 2022
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM