Správy

Desať vojakov odchádza Stredozemného mora: Budú na lodiach pri líbyjských brehoch

Prvých desať slovenských vojenských policajtov z topoľčianskeho útvaru odíde tento týždeň do oblasti Stredozemného mora na misiu Európskej únie ENAVFOR MED SOPHIA.

Ilustračný obrázok k článku Desať vojakov odchádza Stredozemného mora: Budú na lodiach pri líbyjských brehoch
Zdroj: TASR

Vojaci budú tvoriť osádku nemeckých lodí pri líbyjských brehoch a plniť úlohy týkajúce sa nelegálnej migrácie.

Ako počas rozlúčky s vojakmi v priestoroch Odboru výcviku a kynológie Vojenskej polície vo Vlkanovej pri Banskej Bystrici uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš, túto výpomoc deklarovala Slovenská republika ešte vlani, počas nášho predsedníctva v Rade EÚ.

Dohliadanie na bezpečnosť

„Nie je nám ľahostajná bezpečnosť v Únii a keďže sme jej členom, budeme na operácii participovať,“ povedal. Podľa jeho ďalších slov hlavnou úlohou operácie je dodržiavanie bezpečnosti v južnej časti Stredozemného mora s dôrazom na nelegálnu migráciu a nelegálne obchodovanie so zbraňami, vrátane výcviku pobrežnej stráže v Líbyi.

Náročná príprava

Podľa riaditeľa Vojenskej polície Michala Migáta odchádzajúci vojaci sú členmi prvej polročnej rotácie, ktorých po šiestich mesiacoch nahradí nových desať vojakov. „Príprava trvala rok a bola veľmi náročná, keďže vojaci idú do prostredia, ktorá našim ľuďom nie je prirodzené,“ uviedol.

Ako uviedol veliteľ odchádzajúcej jednotky Ladislav Kováč, misia ENAVFOR MED SOPHIA bola pre vojakov veľkou výzvou. „Sme na ňu pripravení. Všetci sa dokonale poznáme a vieme aj, čo môžeme očakávať,“ skonštatoval.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM