Dávid Hrdý Samospráva

Ďalší ročník Topoľčianskych hodov: Pre predajcov platia prísne pravidlá

Topoľčany boli v minulosti významným miestom konania rôznych trhov. Námestie M.R. Štefánika bolo centrom, kde sa stretávali remeselníci a trhovníci zo širokého okolia. Kým vtedajšie pravidlá jarmoku boli zrejme z veľkej časti na predajcoch samých, dnes majú dané striktné pravidlá.

Ilustračný obrázok k článku Ďalší ročník Topoľčianskych hodov: Pre predajcov platia prísne pravidlá
Zdroj: Webnoviny.sk

Jasné pravidlá platia pre všetkých

V mesiaci august sa uskutoční už 19. ročník tradičných Topoľčianskych hodov. Opäť bude pre nás pripravený bohatý program v spojení s pestrým občerstvením a pestrou ponukou predávaného sortimentu . Topoľčany sa opäť zaplnia stánkami predajcov. Pre nich má mesto Topoľčany pripravenú celú škálu pravidiel, ktoré musia dodržať.

Pri ich porušení môže mesto takéhoto predajcu vykázať. Predajné miesto si každý predajca vyberá na základe mapy, ktorá je k dispozíciu v sídle organizačného štábu na radnici. Topoľčianski predajcovia sú uprednostnení. Svoje miesta si budú môcť zakúpiť skôr ako tí, z iných miest. Pri kúpe predajného miesta je predajca povinný preložiť platný živnostenský list alebo výpis z obchodného registra. Navyše predjacovia občerstvenia musia predložiť rozhodnutie príslušného orgánu o povolení ich činnosti.

Tohtoročné hody sa uskutočnia budú pod záštitou Pivovarov Topvar. Takže predajcovia môžu propagovať a predávať výhradne pivo ich značky. Pri nesplnení tejto podmienky bude takisto musieť opustiť predajnú plochu. Čo sa týka stánkov s občerstvením a nápojmi, tie majú obmedzenú plochu. Čiže samotných predajcov si bude vyberať organizačný štáb hodov.

Napríklad každý predajca nápojov (burčiak, víno apod.) musí mať pre svojich zákazníkov pripravený stolík. Motorové vozidlá predajcov môžu stáť iba na priľahlých parkoviskách, nesmú byť odparkované na verejnej zeleni . Za stánkom môžu byť odstavené iba na Obchodnej ulici od polikliniky po začiatok ulice Kapitána Jaroša.

Tohtoročné hody budú významné najmä kvôli 840 výročiu prvej písomnej zmienky o meste Topoľčany. Uskutočnia sa 16. až 18. augusta. O programe a priebehu vás budeme ešte informovať.

Ceny nájmov topoľčianskych jarmokov

A aké sú nájmy pre predajcov? Ceny sú rozvrhnuté v závislosti od predávaného sortimentu. Denné nájomné sa pohybuje od 10 až po 90 eur. Avšak cena je pre predajcov výhodnejšia ak si svoju miesto zaplatia na viac ako jeden deň. Tým sa pravdepodobne mesto snaží o naplnenie kapacity po všetky dni. Vedeli ste , že takí predajca tekvicových semiačok zaplatí za jeden deň 10 eur a za tri dni predaja 30 eur? Alebo obľúbené trdelníky. Tri dni predaja tejto pochúťky stoja predajcu 130 eur.

Iné je to pri predaji teplých jedál. Tam sa nájom pohybuje od 90 až po 180 eur. Mesto takisto vyberá aj poplatok za odstavené auto pri stánku. Ten je od 5 do 10 eur. Majitelia si však musia zaobstarať lapače oleja proti prípadnému znečisteniu. Rozdielne ceny platia pre domáce potreby a iné pre textil, obuv či odevy kde je nájom od 40 po 105 eur/deň. Opäť záleží od počtu dní predaja. Najlacnejšie zo spotrebného tovaru obídu stánky ponúkajúce výrobky z dreva či prútia a koberce charakteru ľudovoumeleckých výrobkov. Tým mesto vyrúbilo nájom od 10 do 20 eur.

Foto:Ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM