Katarína Jankeje Rôzne

Chutný zázrak z prírody menom baza: Viete, kde si ju v okolí Topoľčian môžete zadarmo nazbierať?

Bazu čiernu niektorí zbierajú pre jej liečivú silu, iní pre využitie v kuchyni. Jej kvality dobre poznajú aj Topoľčanci. Ak ju chcete nájsť, stačí sa poobzerať vo svojom okolí. Kde si ju môžete nazbierať a na čo všetko sa hodí?

Ilustračný obrázok k článku Chutný zázrak z prírody menom baza: Viete, kde si ju v okolí Topoľčian môžete zadarmo nazbierať?
Foto: Viktória Botošová

Baza čierna je krík, ktorý u nás v tomto období nájdete rásť na viacerých miestach. Okolie púta svojou rozkvitnutou voňavou korunou, keď kvitne bledožltými kvetmi a druhý raz čiernymi bobuľami, ktoré vyrastajú v strapcoch. Používa sa na rôzne účely, účinná je proti nachladnutiu, keďže obsahuje vitamíny C a B, pôsobí ako antioxidant a spomaľuje proces starnutia buniek. Na liečebné účely sa využívajú aj kvety, aj plody.

„Bazu nájdete takmer všade, netreba chodiť ani z mesta. Veľa známych ju má zasadených doma v záhradkách, my chodievame zbierať kvety hlavne na miesta, kde nie je vysoká prašnosť. V okrese najmä popri rieke, alebo pri nádrži v Malých Bedzanoch,“ prezradila nám pani Viera. Podľa jej slov je z kvetu najlepší bazový sirup, ktorý v letných mesiacoch osvieži a chutí výborne.

Ak chcete spojiť zbieranie baze s príjemnou vychádzkou, skúste zájsť do Krušoviec. Miest, kde sa v hojnom počte vyskytuje, nájdete v neďalekej obci viacero. „Veľa jej kvitne v parku, v háji za poľnou cestou ale i popri rieke Bebrave. Najviac obľubujeme sirup, ale i čaj z usušených kvetov, ktorý slúži dobre na vypotenie sa pri horúčkach,“ povedal nám Miroslav. Známy ker nájdete naozaj takmer v celom okolí. Nachádza sa i na Mechovičke pri Rajčanoch, či pri po okrajoch známeho Chynorianskeho lu­hu.

Viete aj vy o nejakej lokalite v okolí Topoľčian, kde tento zdravý zázrak rastie, alebo poznáte zaujímavý recept s využitím bazy? Dajte nám vedieť na našom facebooku, alebo píšte na jankeje@global24.sk.

Čítajte tiež:

Ako najlepšie vyrobiť domáci sirup z bazy

Baza čierna je veľmi výživná, nekonzumujte ju však surovú!

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM