Rôzne

3D VIDEO rekonštrukcia: Takto mohol vyzerať život na hradisku v Bojnej

Bojná v sebe ukrýva kus našej histórie. Nachádza sa tu hradisko, ktoré patrilo medzi najväčšie na tomto území. Odborníci mu po viac ako 1000 rokoch vdýchli nový život v podobe vizualizácie.

Ilustračný obrázok k článku 3D VIDEO rekonštrukcia: Takto mohol vyzerať život na hradisku v Bojnej
Zdroj: Dwarf digital archeology

Hradisko Valy sa môže pýšiť do dnešnej doby výborne zachovaným obvodovým obranným valom, ktorý dosahuje výšku niekoľko metrov. Aktuálne tu môžu návštevníci obdivovať aj zopár zrekonštruovaných objektov.

Medzi novinky patrí nedávno predstavená, nanovo vybudovaná, vstupná brána do hradiska. Tá je presnou replikou jednej z dvoch brán, ktoré viedli do tohoto pozoruhodného hradiska z prelomu ôsmeho a deviateho storočia. Konkrétne sa jedná o východnú bránu.

Pôvodnú podobu východnej brány spoločne spresnili archeológovia z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied, pracovníci Krajského pamiatkového úradu v Nitre, stavbári i architekti – špecialisti na staré technológie zo Slovenskej technickej univerzity.

Podľa archeológa Karola Pietu patrí brána hradiska medzi najlepšie zachovalé stavebné pamiatky tohto druhu v celom stredoeurópskom priestore.

V minulosti zabezpečovala vstup do mohutného slovanského opevnenia, ktoré aj po viac ako 1000 rokoch na mnohých miestach dosahuje výšku osem metrov. Po rekonštrukcii je východná brána presnou replikou vstupu do hradiska.

Hradisko Valy dosiahlo najväčší rozmach v deviatom storočí a je považované za jedno z najväčších opevnení z tohto obdobia v Karpatskej kotline. O jeho veľkom význame nesvedčí len mohutné opevnenie, ale aj množstvo vzácnych a na to obdobie luxusných predmetov, zbraní či zlatom zdobených ostrôh. Archeologický výskum sa tu vykonáva už viac ako desať rokov. Na základe jeho výsledkov tu už vedci postavili presné repliky slovanského obydlia, hospodárskeho objektu i chlebovej pece.

Ako vyzeral život v priestoroch hradiska? Pozrite si najnovšiu vizualizáciu v priloženom vi­deu.

Zdroj: Facebook
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM