Peter Štrbo Kultúra

Zlatá priadka je na Slovensku ojedinelým projektom

Najúspešnejším súborom tohtoročnej Zlatej priadky – Šaľa 2011 je DDS Prvosienka pri ZŠ Zákamenné. Súbor sa predstavil inscenáciou Za plotom v réžii Zuzany Demkovej. V tomto roku bola Zlatá priadka najvyššou prezentáciou v oblasti detskej dramatickej

V kategórii scénických miniatúr získal prvenstvo DDS Ochotníček pri DK Púchov, ktorý ponúkol predstavenie „Nefunguje“ pod režijnou taktovkou Petra Hudáka. O víťazoch 40. ročníka celoštátnej súťaže a prehliadky súborov a sólistov divadla hraného deťmi rozhodla odborná porota, ktorej predsedal dramaturg a divadelný kritik Ľubomír Šárik. Vyhlasovateľmi súťaže sú Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry SR a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, hlavným organizátorom je Mestské kultúrne stredisko v Šali.

„Zlatá priadka je na Slovensku ojedinelým projektom. V tomto roku je najvyššou prezentáciou kolektívov a jednotlivcov v oblasti detskej dramatickej tvorivosti,“ uviedla Ľudmila Iványiová, vedúca Mestského kultúrneho strediska v Šali. Účasť súborov a sólistov v celoštátnej konfrontácii bola podmienená účasťou a nomináciou z ôsmich krajských postupových súťaží a prehliadok. Výberom cez krajské prehliadky detskej dramatickej tvorivosti prešlo vyše 90 súborov a takmer 20 scénických miniatúr, v ktorých účinkovalo 1410 detí. Ich vystúpenia sledovalo 5340 divákov. V Šali sa predstavilo osem najúspešnejších inscenácií súborov a šesť scénických miniatúr. Medzi účastníkmi tohtoročnej Zlatej priadky boli aj dva súbory, ktoré sa vlani zúčastnili Svetového festivalu detského divadla v Lingene, DDS Prvosienka zo Zákamenného a hosťujúci súbor z ČR, DDS HOP – HOP z Ostrova. Najúspešnejšie kolektívy a súbory zo Zlatej priadky postúpia na Scénickú žatvu 2011.

Štruktúra programov Zlatej priadky bola zložená z prehliadkovej súťažnej časti, vzdelávacej časti a zo sprievodných podujatí. V rámci prehliadky Národné osvetové centrum a Združenie tvorivej dramatiky Slovenska pripravili odborný seminár o tvorivej dramatike v škole, v záujmovej činnosti a na javisku. Pre deti boli pripravené rôzne sprievodné podujatia, medzi nimi stretnutie Fóra Zlatej priadky s deťmi z vystupujúcich súborov, sprievod divadelných súborov Šaľou, skrývanie rozprávky, rôzne happeningy, karaoke show. Fórum Zlatej priadky vytvorili deti rôznych vekových kategórií zo základných škôl v Šali a z vybraných detí z účinkujúcich súborov, ktoré spolu s lektormi ako detská porota hodnotili detské divadelné vystúpenia.

TASR Foto: Archív MSKS Šaľa/Zlatá priadka 2010

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM