Peter Štrbo Rôzne

Zemetrasenie z Maďarska bolo cítiť aj v Šali

Severozápadnú časť Maďarska v sobotu večer zasiahlo mierne zemetrasenie a okolo 18.40 bolo cítiť aj na juhozápade Slovenska.

Slabé záchvevy boli údajne cítiť aj v Šali, ľudia sa ozývali s tým, že registrovali mierne otrasy a pohyby predmetov. „Okolo 18.41 som si všimla, že sa žalúzie na mojich oknách hýbali,“ povedala pani Elena zo Šale. Marián z Veči si údajne všimol chvenie mobilného telefónu na stole. Veľa Šaľanov naopak žiadne zemetrasenie nepocítilo. „Absolútne nič som necítila, žiadne otrasy ani nič mimoriadne som si nevšimla, keby to nevidím v správach, ani o tom neviem,“ povedala Petra zo Šale. Zemetrasenie s epicentrom v Maďarsku okolo 18:40 cítilo množstvo ľudí na Slovensku. Najväčšiu intenzitu malo v blízkosti hraníci s Maďarskom. „Mala som pocit, že sa nám pohla celá obývačka“, napísala Mária Hrkľová. Zemetrasenie cítili v celom Komárne. Otrasy zeme vystrašili aj ľudí v Nových Zámkoch, Leviciach a ďalších mestách a obciach hlavne na juhu Slovenska, no tiež v Bratislave a inde. Otrasy mali trvať len pár sekúnd. Ako agentúru SITA informoval nitriansky krajský hovorca hasičov Viliam Pánsky, hasiči mali v tejto súvislosti jeden výjazd do bytovky v Nových Zámkoch. „Po prehliadke domu a všetkých inžinierskych sietí sme skonštatovali, že nedošlo k žiadnemu porušeniu a ani zraneniu žiadnych osôb,“ povedal Pánsky. Ako ďalej dodal, otrasy zaznamenali okolo 18:45 aj samotní hasiči na svojich staniciach.

Zemetrasenie nastalo približne 50 kilometrov západne od Budapešti Severozápadnú časť Maďarska v sobotu večer zasiahlo mierne zemetrasenie, ktoré pocítili aj obyvatelia Budapešti a južného Slovenska. Hovorkyňa maďarskej Celoštátnej centrály pre ochranu pred katastrofami Tímea Petrócziová pre MTI uviedla, že zemetrasenie s magnitúdou „4,2 až 4,8 podľa Richterovej škály“ malo epicentrum na území mesta Oroszlány v Komárňansko-ostrihomskej župe, približne 50 kilometrov západne od Budapešti a 113 kilometrov juhovýchodne od Bratislavy. Miesto vzniku Seizmologický ústav Maďarskej akadémie vied lokalizoval v približne osemkilometrovej hĺbke pod zemským povrchom.

Maďarská tlačová agentúra MTI informovala, že prijala početné telefonáty z hlavného mesta a jeho okolia, kde volajúci informovali o otrasoch. Tie rozhýbali aj samotnú budovu agentúry, podľa ktorej zemetrasenie trvalo asi štyri až päť sekúnd. Seizmologický ústav Maďarskej akadémie vied vo svojom vyhlásení uvádza, že zemetrasenie podobného rozsahu v krajine naposledy zaznamenali v roku 1985.

Zemetrasenie sa zaobišlo bez zranení Úrady zatiaľ nezaznamenali žiadne zranenia, alebo väčšie materiálne škody. Informovali o tom oficiálne zdroje, na ktoré sa odvoláva maďarská tlačová agentúra MTI.

WEBNOVINY + autor

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM