Peter Štrbo Kultúra

Vzácna návšteva v Mestskej knižnici

Mestská knižnica v Šali privítala cez týždeň vzácnych hostí z celého sveta pri príležitosti krstu knihy Kierkegaard – East and West, na ktorej pracoval Šaľan Roman Králik s množstvom svetových odborníkov.

SÖREN KIERKEGAARD bol dánsky spisovateľ a teológ, patril medzi popredných filozofov 19. storočia. Východiskom jeho filozofie je jednotlivec a jeho osobne prežívaná existencia. Ďalšia kniha zo série monografických štúdií o Kierkegaardovi East and West vyšla v spolupráci pätnástich štátov a deviatich univerzít a ako poznamenal editor knihy Roman Králik, je trochu symbolické , že aj prvé dielo zo série o Kierkegaardovi sa predstavovalo práve v Šali pred piatimi rokmi. „Veľa vecí sa za päť rokov od posledného krstu zmenilo, napríklad aj to, že slovenskí bádatelia sú členmi medzinárodných vedeckých organizácií na zahraničných univerzitách v Kodani, Toronte či Oxforde,“ povedal Roman Králik, rodák zo Šale a veľký odborník na Kierkegaardovo životné dielo pracujúci na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. O tom, že predstavované dielo má nadnárodný význam svedčí aj fakt, že sa podujatia zúčastnili vzácny predstavitelia Kanady, USA, Dánska, Českej republiky i Veľkej Británie.

Významnej udalosti sa zúčastnili okrem vzácnych hostí aj predstavitelia mesta na čele s primátorom Martinom Alföldim. „Je to pre nás česť, že môžeme v našom meste krstiť ďalšie dielo, ktoré vyšlo z edície Kierkegaardovej spoločnosti,“ uviedol primátor Šale. Po prvý raz do Šale zavítala splnomocnená veľvyslankyňa Dánskeho kráľovstva Anita Hugau.// „Táto príležitosť je naozaj veľmi špeciálna. Je to moja premiérová návšteva Šale a je nám veľkou cťou, že môžeme šíriť odkaz nášho krajana, dánskeho filozofa a teológa Kierkegaarda. Sme radi, že môžeme byť súčasťou krstu ďalšej knihy Romana Králika o Kierkegaardo­vi,“// uviedla veľvyslankyňa Dánskeho kráľovstva a zároveň vyjadrila veľkú spokojnosť s tým, že práve Román Králik a Tibor Máhrik sa podieľali spolu na kapitole Kierkegaard v strednej Európe.

Editori knihy:

Doc. Roman Králik Prof. Abrahim Khan (Kanada) Prof. Andrew Burgess (USA) Dr. Jamie Turnbull (Veľká Británia) Dr. Peter Šajda (Slovensko)

Súčasťou podujatia bolo aj predstavenie diela šalianskeho autora Jozefa Kozaňáka – Základy inteligencie (v angličtine The Foundations of Intelligence), záštitu nad ním prevzal primátor Martin Alfoldi. Autor knihy sa zo zdravotných dôvodov dostaviť nemohol, zastúpili ho však jeho deti Ivana Sýkorová a Valentín Kozaňák, ktorý nám prezradil ,že kniha vznikala takmer štyri roky a vyšla v slovenčine, češtine, ruštine i angličtine. Valentín Kozaňák by knihu definoval ako filozoficko-náučný slovník. „Kniha poskytuje náhľad na fungovanie sveta, ako to bolo v minulosti a ako to môže vyzerať v budúcnosti,“ upresnil autorov syn.

Obyvatelia Šale môžu byť hrdí na to, že práve ich mesto hostilo takéto významné podujatie a dobré meno Šale sa mohlo šíriť na všetky svetové strany.

Kierkegaard
9
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM