Správy

Všadeprítomný zápach a ČERVY: Šaľa musí riešiť problémy s kuchynským odpadom

Aj v Šali sa triedi kuchynský odpad. Hnedé nádoby nájdeme v každom kúte mesta. S príchodom teplého počasia sa množia problémy.

Ilustračný obrázok k článku Všadeprítomný zápach a ČERVY: Šaľa musí riešiť problémy s kuchynským odpadom
12
Galéria
Zdroj: Mesto Šaľa

Rovnako ako ostatné mestá, aj Šaľa však bojuje s hygienickými problémami. Ako prezradila radnica, nádoby bude mesto v letných mesiacoch čistiť častejšie a na živočíšny odpad bude možné používať vrecká.

Čistenie a dezinfekcia

„Zápach a červíky v nádobách sú nepríjemnou realitou, ktorú priniesol zákon o triedení kuchynského odpadu a týka sa takmer všetkých miest a obcí. Šaľa, v snahe eliminovať zápach a nepríjemnosti okolo týchto nádob, zabezpečí čistenie nádob zvonka trikrát v týždni. Bude to znamenať umytie a dezinfekciu z vonkajšej strany a tiež hrdlo smetnej nádoby. Komplexné vyčistenie a dezinfekciu špeciálnym vozidlom aj zvnútra zabezpečilo mesto v stredu 29. júna, čistiacim vozidlom prešlo 168 nádob, čiže všetky na území Šale a Veče. Takéto čistenie zrealizuje mesto opäť koncom júla," informuje mesto Šaľa.

Prečítajte si tiež

Zabaľte ich do vrecka

Radnica odpad vyváža do bioplynovej stanice. Tá však vrecká používať neodporúča. Ako prezradil magistrát, v letných mesiacoch bude platiť výnimka pri nakladaní živočíšneho odpadu.

„Mäsové výrobky, z ktorých pochádza najväčšia časť červíkov, môžu obyvatelia pred vyhodením zabaliť do vrecka. Taktiež by pomohlo, ak by sme sa inšpirovali a nakladali so živočíšnym odpadom tak ako v rodinných domoch a takýto odpad vyhadzovali do smetných nádob v predvečer vývozu," dodalo mesto Šaľa.

Ako prezradila radnica, častejší vývoz nie je rentabilný. Aj počas posledného vývozu sa presvedčili, že väčšina nádob nie je naplnená ani deň pred vývozom.

„Stále platí, že si obyvatelia rodinných domov môžu prevziať nádobu v zbernom dvore vo Veči pondelok až piatok od 9.00 do 17.00, v sobotu od 8.00 do 14.00 alebo na recepcii mestského úradu," informuje mestský úrad.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie zaujímavé čítanie

Vývoz kuchynského odpadu v Šali
12
Galéria
Zdroj: Mesto Šaľa
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM