Peter Štrbo Rôzne

Vodná nádrž Kráľová odhalila svoje tajomstvá

Už niekoľko dní sa môžete pri návšteve VD Kráľová pokochať netradičným výhľadom. Neďaleká vodná nádrž totiž z dôvodu celkového vyprázdnenia pripomína v súčasnosti skôr mesačnú krajinu. Prečo k tomu dochádza?

Vodné dielo Kráľová bolo dokončené v roku 1985. Nádrž vznikla za účelom energetického využitia Váhu, protipovodňovej ochrany, ale aj na ťažbu štrkopieskov či rekreáciu a rybolov. Kráľová je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády. Už niekoľko dní je však bez vody. Aby sme to upresnili, nie úplne, ale rozľahlým územím preteká len pôvodné koryto rieky Váh. K vypúšťaniu vodnej nádrže dochádza v pravidelný intervaloch. „Na základe odporúčania prevádzkového poriadku je potrebné, aby sme vodnú nádrž Kráľová krátkodobo vyspúšťali v 10 až 15-ročnom cykle,“ hovorí Pavel Machava, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP). Vypustenie slúži na kontrolu stavu trvale zaplavených objektov a množstva nánosov v nádrži. „Na základe zisteného stavu potom pripravujeme plán opráv a údržby na nasledujúce obdobie medzi jednotlivými vyprázdneniami,“ doplnil Pavel Machava. My len pripomíname, že naposledy došlo k vypusteniu nádrže v septembri roku 2000.

Prechádzka po dne sa neodporúča

Nezvyčajný pohľad si môžete vychutnať ešte niekoľko dní. Nádrž bude vyprázdnená do 25.10. a po tomto dátume sa opäť začne napĺňať do pôvodného stavu, ktorý dosiahne 30.10.. Mnohých zvedavcov bude pri návšteve Kráľovej zaiste lákať prechádzka po jej dne. Podľa hovorcu SVP by ste sa však mali takejto prechádzke radšej vyhnúť. „V žiadnom prípade to nie je vhodné, pretože je to predsa len pôvodný prírodný terén s množstvom nerovností a jám, ktoré zostali po vyťažení materiálu a hrozí tam vysoké nebezpečenstvo uviaznutia v bahne na dne nádrže,“ uviedol Pavel Machava.

Návštevníci vodného diela isto neprehliadnu, že dno je na obrovskej ploche posiate lastúrami, sú snáď na každom centimetri štvorcovom. České „škeble“ totiž tvoria významnú zložku biosystému tejto nádrže. Nájde sa tam však aj množstvo „odpadu“ po rybároch, či nespratníkoch zbavujúcich sa nepotrebných predmetov, najmä pneumatík.

Skutočne sa však tento jedinečný obraz oplatí vidieť. Ak sa vám to nepodarí osobne, pokochajte sa našou galériou.

Kralova_vypustena
28
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM