Michaela Gálová Rôzne

V nedeľu sa navrátime v čase

Od budúceho týždňa žijeme opäť hodinu pozadu. V nedeľu sa totiž mení letný čas na zimný. Zimný čas sa označuje ako pravý-prírodný.V noci zo soboty na nedeľu si o hodinu dlhšie pospíme, keďže ručičky sa o tretej hodine rannej pretáčajú o 360 stupňov s

Nie všetci vítajú pravidelné zmeny času s otvorenou náručou. Pre pracovníkov nočných zmien znamená navrátená hodina dlhšiu pracovnú dobu, na železničných staniciach musia vlaky s cestujúcimi šesťdesiat minút stáť, a tak hodinu navyše prečkať. Okrem toho, najmä starší a citlivejší ľudia vnímajú túto výraznú zmenu negatívne. Na mnohých vplýva časový posun zle preto, lebo tma pohltí denné svetlo už okolo sedemnástej hodiny a dlhé letné slnečné dni zostanú už len spomienkami.
Bonusová hodinka sa týka väčšiny krajín Európy a takmer všetkých štátov v USA.Najväčší význam mala zmena času vo vojnovom období a dôvodom bola úspora v spotrebe energie. Na Slovensku sa zmena času prvýkrát zaviedla v roku 1916, no osvedčila sa len na dva roky. Ďalší pokus sa uskutočnil v 40-tych rokoch, no ďalších tridsať rokov pojem letný čas neexistoval. Natrvalo sa zaviedol až v roku 1979 a jeho zmeny sa konajú až dodnes.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM