Samospráva

V meste vyrastá ďalší priestor pre deti: Maľovanie kriedou a šantenie na trojkolke

V tomto roku sa mesto Šaľa rozhodlo podporiť dve žiadosti. obe pomôžu skvalitniť život deťom na sídliskách.

Ilustračný obrázok k článku V meste vyrastá ďalší priestor pre deti: Maľovanie kriedou a šantenie na trojkolke
6
Galéria
Zdroj: Facebook OZ Žime krajšie

Trojkolkou bezpečne a Revitalizácia detského ihriska na ulici 8 mája. To sú názvy projektov, na ktoré počas tohto roka prispelo mesto Šaľa. Dnes sa zameriame na prvý spomínaný projekt.

„Mesto podporuje projekty z Participatívneho rozpočtu. Suma, ktorou prispeje je 3000 Eur. Všetky projekty vznikajú na základe spolupráce s občanmi, obyvateľmi sídliska. V prípade tohto rozpočtu ide o spoluprácu s občanmi, ktorí sa osobne podieľajú na týchto rekonštrukčných prácach“, povedala pre náš portál Gabriela Braníková, referentka životného prostredia na MsÚ Šaľa.

Dodať nový život starej betónovej ploche, to je hlavnou náplňou projektu „Trojkolkou bezpečne“.„Na mieste neplánujeme vybudovať žiadne športovisko – ihrisko. Naším cieľom je vytvoriť priestor, ktorý by slúžil deťom na bicyklovanie či písanie kriedou. Znamená to, že po úprave okolia bude k dispozíci“, hovorí Michal Lipiak, obyvateľ sídliska, ktorý nášmu portálu poskytol rozhovor o projekte.

Pán Lipiak, povedzte nám o histórii tohto projektu.

„Prvá myšlienka úpravy tohto miesta vznikla ešte pred vznikom detského ihriska, ktoré je v susedstve. Pôvodne sa malo detské ihrisko nachádzať na mieste betónovej plochy. Neskôr sa však tento zámer zmenil. Výstavbe detského ihriska sa venujeme – ako združenie – posledné dva roky“.

Ako vznikla spolupráca s Mestom Šaľa?

„Nový projekt – úprave betónovej plochy – sa venujeme posledné mesiace. V máji sme – ako občania iniciovali stretnutie s primátorom mesta Šaľa Jozefom Belickým. Priblížili sme mu novú myšlienku a prediskutovali možnosti vzájomnej spolupráce. Následne sme sa – ako občania – rozhodli uchádzať o finančnú podporu v tzv. Participatívnom rozpočte. Uspeli sme s projektom s názvom “Trojkolkou bezpečne.”

Popíšte nám, ako práce postupovali?

„Získali sme finančné prostriedky, vďaka ktorým mohla byť na plochu nanesená pokládka asfaltovej zmesi. Predtým však nasledovali dobrovoľnícke práce – úprava samotného miesta – teda vyčistenie a celková príprava na ďalšie práce. Tie boli spojené s čistením, betónovaním a napenetrovaním. V každej časti sme spolupracovali so pracovníkmi rôznych firiem."

Kedy plánujete celkové dokončenie priestoru?

„V týchto dňoch práce vrcholia. Spojené sú s asfaltovaním, vypĺňaním gumou a ďalším skrášľovaním okolia. Môžeme povedať, že ide o záverečnú fázu. Z hľadiska financií časť financuje samotné mesto, časť je investícia z našich peňazí, ktoré sme získali ako členovia združenia“.

Na úpravách sa podieľajú rodiny, bývajúce na ulici L. Novomeského. Podľa informácií na webe mesta sala.sk, počet iniciatívnych žiadateľov o podobné projekty rastie. Spoluprácou mesta s obyvateľmi môžu vzniknúť ďalšie zaujímavé projekty.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM