Tlačové správy

Úspech slovenskej firmy: Allexis bude dodávať trom štátom sledovacie kódy na tabakové výrobky

Slovenská firma Allexis vyhrala ďalšie európske tendre na dodávanie systémov a kódov sledujúcich pohyb tabakových výrobkov. Jej služby budú využívať Fínsko, Švédsko a Estónsko.

Ilustračný obrázok k článku Úspech slovenskej firmy: Allexis bude dodávať trom štátom sledovacie kódy na tabakové výrobky
Zdroj: pixabay.com

Sme veľmi hrdí na to, že náš track & trace systém si vybrali aj popredné krajiny v oblasti digitalizácie, akými sú Fínsko, Švédsko a najmä Estónsko,“ uviedla v stanovisku pre médiá šéfka spoločnosti Allexis Jana Rovčaninová.

Podľa jej slov je spolupráca s fínskym ministerstvom sociálnych vecí a zdravotníctva dohodnutá na obdobie 60 mesiacov, s predpokladanou hodnotou jedného kódu v rozmedzí od 0,000229 do 0,000628 eura za ID. Spolupráca s Agentúrou verejného zdravia Švédska bude trvať 57 mesiacov, no predpokladaná hodnota jedného vydaného kódu zatiaľ nebola zverejnená.

ID issuers, teda vydávatelia identifikačných kódov, sú firmy poskytujúce unikátne kódy pre výrobcov a distribútorov cigaretových a tabakových výrobkov v krajinách Európskej únie (EÚ). Špeciálne kódy majú prispieť k lepšej kontrole produktov v obehu a môžu pomôcť odhaliť ich pravosť či distribučné cesty a kanály. Krajiny EÚ majú podľa smernice o tabakových výrobkoch II (Tobacco Product Directive II) implementovať systémy do 20. mája.

Niektoré členské krajiny sú však pozadu v implementácii systémov, ktoré by mali zohľadňovať novú smernicu. Aj to je možným dôvodom, prečo Estónsko oslovilo Allexis ako jedného z výhercov európskych tendrov s ponukou stať sa dočasným vydávateľom sledovacích kódov.

Firma Allexis sa stane dočasným ID issuer pre Estónsko v období od 21. mája do 30. septembra toho roka. Po uplynutí zmluvy má krajina implementovať vlastný systém na sledovanie tabakových výrobkov. Allexis sa nepodarilo vyhrať tender na implementáciu kontrolného systému na Slovensku. Ešte v marci však predstavitelia firmy avizovali zvládnutú súťaž v Írsku. Spolupráca s Írskom by mala trvať od troch do piatich rokov.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM