Rastislav Búgel Krimi

Úder proti Euphoria shopom: Drogy vydávali za soľ!

Šaľa sa vydýchla! Polícia rozložila sieť nezákonných Euphoria shopov, v ktorých predávali drogy balené ako soľ do kúpeľa. Polícia zadržala dvoch organizátorov. Za obzvlášť závažný trestný čin si môžu v chládku posedieť 10 až 15 rokov. Jednu z predajn

Euphoria shopy sa na Slovensku vynorili ako huby po daždi. Mladí ľudia v snahe vyskúšať dačo nové a zároveň aj ušetriť našli spôsob ako jednoducho prísť k drogám. Omamné látky boli balené ako soľ do kúpeľa. Polícia už po zriaďovateľoch obchodov išla dlhšiu dobu.** „Uťali sme hlavu. Mám informáciu, že dnes sú už všetky Euphoria Shopy aj dve predajne Hypnotikum zatvorené,“ informoval riaditeľ Odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva policajného zboru (KR PZ) v Nitre Miroslav Ďuráček. Medzi zatvorenými predajňami je aj „pobočka“, ktorá bola niekoľko mesiacov otvorená pri kruhovom objazde v **Šali-Veči. Otázne je koľko mladistvých sa medzičasom dostalo k tejto droge. O prípad sa intenzívne zaujímal aj šaliansky magistrát a mestskí poslanci, ktorí diskutovali o potrebe vyriešiť tento problém aj na aprílovom mestskom zastupiteľstve. Kriminalisti už medzitým pracovali na rozložení celej siete predajní.

Martinčan (30) založil firmu na predaj tzv. dizajnérskych drog. Zamestnal ľudí a po celom Slovensku otvoril sieť predajní. Drogy mu zabezpečoval 38-ročný komplic z Poľska. Pod rôznymi názvami potom drogy predával ako aromatické soli do kúpeľa či aromatické bylinky. Na obale síce bola uvedená informácia, že výrobky nie sú určené k požitiu, no personál bol vyškolený na vysvetlenie spôsobu konzumácie a použitia látok zákazníkom. Väčšinou šlo o fajčenie, vdychovanie, či priame užívanie. Ich účinok bol podľa polície mimoriadne vážny. **„Máme svedectvo, že ich účinok trval aj štyri dni, počas ktorých konzument nespal, nejedol, videl mŕtvoly či mal pocit prenasledovania. Mnohí museli vyhľadať lekársku pomoc,“ **uviedol Šrámek.

Kauza predaja syntetických drog, ktoré neboli na zozname zakázaných látok, sa na Slovensku začala ich predajom cez Crazy shopy. Po ich zatvorení sa u nás začali objavovať Euphoria shopy, ktoré mali neskôr nahradiť obchody Hypnotikum. „Páchatelia budú vždy o krok pred nami. Úlohou polície je zachytiť trend a to sa nám podarilo. Treba si však uvedomiť, že obchodovanie s látkami, ktoré nie sú na zozname zakázaných, ale majú účinky drog, nie je práca len pre políciu, ale aj pre zákonodarcov,“ dodal Šrámek.Látky vyvolávali po požití stav podobný požitiu kokaínu a pervitínu. Nastúpili halucinácie a euforické stavy. „Vedeli sme, že je tu snaha dať tieto látky na trh, že sa tu predávajú drogy. Bolo by jednoduché zavrieť obchody v Nitre a zatknúť niekoľko ľudí. My sme však tento problém nechceli riešiť iba v Nitre, ale v rámci celého Slovenska. Preto sme sa spojili s Colným kriminálnym úradom Finančného riaditeľstva SR,“ uviedol riaditeľ KR PZ v Nitre Šrámek.

[color=#cc0000]­[size=13]Kona­teľom bezdomovec zo Žiliny[/size][/co­lor]

Podľa Šrámeka sa vďaka dôkladnému rozpracovaniu prípadu podarilo zadržať aj oboch organizátorov. Domová prehliadka v martinskom byte odhalila až 15 tisíc vrecúšok s nebezpečnou látkou. Obaja organizátori napísali firmu na žilinského bezdomovca. Ten figuroval ako tzv. biely kôň a dostával mesačne 70 €.** „Najviac im vynášali predajne v Nitre, kde mali mesačný čistý zisk 10.000 až 13.000 eur,“ povedal Ďuráček. Ako dodal, polícia už v súvislosti s prípadom vykonala aj domové prehliadky a vypočula aj predavačov, ktorí kupujúcich inštruovali, ako syntetické drogy užívať. „Zatiaľ sú v polohe svedkov. Budeme však túto kvalifikáciu zvažovať. Ak sa preukáže, že o všetkom mali vedomosť a podieľali sa na trestnej činnosti, veľmi radi ich budeme stíhať,“** povedal Šrámek.

**„30-ročný Marek z Martina a 38-ročný Adian z Poľska boli obvinení z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamnej a psychotropnej látky, jedu a prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi a prečin ohrozovania zdravia závadnými potravinami a inými predmetmi, za čo hrozí v zmysle zákona 10 až 15 rokov väzenia,“ **informuje Renáta Čuháková Hovorkyňa KR PZ v Nitre.

V Euphoria shopoch sa syntetické drogy predávali ako bylinky, vonné tyčinky, či soli do kúpeľa. Personál obchodov potom zákazníkom vysvetľoval, ako si ich majú aplikovať. Väčšinou šlo o fajčenie, vdychovanie, či priame užívanie. Ich účinok bol podľa polície mimoriadne vážny. „Máme svedectvo, že ich účinok trval aj štyri dni, počas ktorých konzument nespal, nejedol, videl mŕtvoly či mal pocit prenasledovania. Mnohí museli vyhľadať lekársku pomoc,“ uviedol Šrámek. Kauza predaja syntetických drog, ktoré neboli na zozname zakázaných látok, sa na Slovensku začala ich predajom cez Crazy shopy. Po ich zatvorení sa u nás začali objavovať Euphoria shopy, ktoré mali neskôr nahradiť obchody Hypnotikum. „Páchatelia budú vždy o krok pred nami. Úlohou polície je zachytiť trend a to sa nám podarilo. Treba si však uvedomiť, že obchodovanie s látkami, ktoré nie sú na zozname zakázaných, ale majú účinky drog, nie je práca len pre políciu, ale aj pre zákonodarcov,“ dodal na záver Šrámek.

Sala24.sk/tasr

drogy
4
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM