Michaela Gálová Rôzne

Svoje výtvarné nadanie zachytili na husle

Plátno vymenili za korpusy huslí, ktorým vdýchli novú dušu. Reč je o súčasných slovenských výtvarníkoch, ktorí vyjadrili svoje myšlienky, fantáziu a pocity iným spôsobom, než na aký sme zvyknutí.

Na husličkách maľované je názov putovnej výstavy, ktorá pred niekoľkými týždňami neobišla ani naše mesto. Výstava sa okrem šalianskej Večierky konala v Trnave, Bratislave, Prešove, ale aj v svetovo známych mestách ako je Bologna, Oxford , Krakow a mnohých iných. Hodnotné umelecké diela však neboli určené len pre odbornú, ale aj laickú verejnosť.
Výstava sa konala pod záštitou Ministerstva kultúry SR. Jej usporiadateľom bola umelecká agentúra v Nitre, Folk Slovakia Ltd., ktorej hlavným cieľom bolo predstaviť model kultúry bez bariér v slovenskom výtvarnom umení putovnou formou. Diela výtvarníkov neboli nijak „škatuľkované“, preto jedno oplývalo znakmi realizmu, iné postmoderny či abstrakcie. Osobnosti výtvarného umenia z rôznych kútov Slovenska namaľovali staré nefunkčné husle podľa vlastných predstáv a nálad.
O výstavu v Kultúrnom stredisku večierka mali záujem aj materské, základné a stredné školy. Hudobné nahrávky, ktoré boli jej súčasťou, sa postarali o navodenie správnej atmosféry. Zaujatí mali byť čím aj detskí návštevníci.

„ Osvedčilo sa mi spojenie nejakej výstavy napríklad s tvorivými dielňami alebo nejakou činnosťou, na ktorej sa môžu deti podieľať. Deti sú potom motivované, chodia sem aj po škole a tvoria ďalej,“ tvrdí Katarína Gáborová.

Deti sa nielenže mohli zúčastniť prednášky o výrobe a histórii huslí či o slávnych husľových virtuózoch, ale mali možnosť na papierových korpusoch znázorniť svoj talent a vytvoriť si vlastné husle.

„ Robila som viaceré výstavy, no táto bola špecifická tým, že sa tu stretli viaceré osobnosti v oblasti výtvarného umenia. Teší ma to, že nielen zo strany škôl, ale aj obyvateľov mesta bol o výstavu obrovský záujem,“ raduje sa z úspechu Katarína.

Pod hodnotné kusy huslí sa podpísali umelci ako Cíchová Alexandra, Tarasovič Pavol, Mydlo Svetozár, Lehotská Magdaléna a iní. Výstava sa mohla uskutočniť vďaka sponzorom, ktorí sa postarali o zabezpečenie nevyhnutných náležitostí.

Foto: DK

vystava H
8
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM