Webnoviny - Rôzne

Štát predal platinu za štvrtinu trhovej ceny

Podľa informácií televízie Markíza, ktoré odzneli v hlavnej spravodajskej relácii, mohol pri predaji platinových sitiek zarobiť o takmer dva milióny viac. Navyše muž, ktorý lacnú platinu od štátu kúpil, kandidoval v roku 2006 vo voľbách za SDKÚ-DS.

(WEBNOVINY) – Sitká, ktoré Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) ponúkala v elektronickej aukcii v júli, obsahovali 92 percent platiny a osem percent ródia. Gram platiny stál v tom čase podľa informácií Markízy 38 eur a gram ródia 43 eur. Cena za gram zliatiny tak bola 38,50 eura. Štát však za gram zliatiny dostal 10,60 eura, čo je asi štvrtina z trhovej ceny. Štát, ktorý mohol pri predaji sitiek za trhovú cenu zarobiť 2 425 000 eur, získal 667-tisíc eur, teda o 1 800 000 menej. Tento výpočet potvrdili viacerí ekonómovia.

Podľa televízie Markíza spoločnosť, ktorá dala víťaznú ponuku iba sekundu pred ukončením elektronickej aukcie, sa volá Heneken a jej jediným majiteľom je 27-ročný Michal Hudoba zo Sliača, ktorý bol na spomínanej kandidátke SDKÚ. SŠHM zase riadi Eva Hrinková, ktorá bola vedúcou Úradu vlády, keď bol premiérom Mikuláš Dzurinda. Hrinkovú požiadala televízia o osobné stretnutie, no tá po prvotnom prísľube neodpovedala na otázky a k stretnutiu tiež neprišlo. S otázkami sa televízia obrátila aj na hovorcu Úradu vlády a čakajú na odpovede.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM